11 ayın sultanı geldi! Ramazan bu yıl 29 gün sürecek, işte nedeni
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • 11 ayın sultanı geldi! Ramazan bu yıl 29 gün sürecek, işte nedeni

11 ayın sultanı geldi! Ramazan bu yıl 29 gün sürecek, işte nedeni

ABONE OL
21/03/2023 10:36
11 ayın sultanı geldi! Ramazan bu yıl 29 gün sürecek, işte nedeni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

On bir ayın sultanı Ramazan’ın birinci teravih namazı 22 Mart Çarşamba günü kılınacak, 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gece sahura kalkılacak ve birebir gün birinci iftar yapılacak.

BAYRAM 21 NİSAN’DA

Oruç, teravih namazı, fitre, mukabele okunması ve Kur’an-ı Kerim’in hatmedilmesi üzere ibadetlerin ifa edildiği ve muhtaçlık sahiplerinin her zamankinden daha fazla gözetildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi, 17 Nisan’da idrak edilecek. Ramazan Bayramı ise 21 Nisan’da başlayacak. Din İşleri Yüksek Kurulunca fitre ölçüsü ise 70 lira olarak belirlendi.

29 GÜN SÜRECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Konseyi Üyesi İdris Bozkurt, kameri takvime nazaran ayın dünya etrafında döndüğü müddetin 29 gün ve bir kaç saat olduğunu söyledi. Ramazanın bazen 29, bazen de 30 gün sürmesinin ayın dünya etrafında dönme müddetiyle ilgili olduğuna işaret eden Bozkurt, “Bu ramazan da 29 gün sürecek. Greenwich saatiyle hilalin 23 Mart sabahında görüleceği öngörülüyor.” bilgisini verdi.

Bu yıl Ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlediklerini bildiren Bozkurt, rahmet, rahmet ve mağfiret ayı olan ramazanın gereği üzere idrak edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Müslümanların ramazanda dini hassasiyetlere en çok bağlı olduğu vakit dilimi olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Ramazanda oruç ve teravih namazlarının yanında geleceğe umutla bakmayı sağlayan fırsatlar da vardır. Bunlar ortasında Rabb’imizin bize verdiği nimetlerin değerini bilmek. Gündüzü oruçlu geçirmek bize nimetlerin ne kadar değerli olduğunu hatırlatır. Bu durum, imkanlara sahip olmayan insanları halini hatırlamaya da vesile olur.” diye konuştu.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.