11 yıl sonra bir ilk! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Mısır’a gidiyor
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • 11 yıl sonra bir ilk! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Mısır’a gidiyor

11 yıl sonra bir ilk! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Mısır’a gidiyor

ABONE OL
17/03/2023 14:08
11 yıl sonra bir ilk! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Mısır’a gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye nazaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry’nin daveti üzerine Mısır’a gidecek. Resmi ziyaret yarın gerçekleşecek.

11 YIL SONRA İLK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin görüşmede, Türkiye-Mısır ikili münasebetlerinin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıyeten bölgesel ve milletlerarası bahislerde görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor. Bakan Çavuşoğlu, 11 yıl ortadan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden birinci dışişleri bakanı olacak.

DEPREM SONRASI YARDIM GÖNDERMİŞLERDİ

Bakan Shoukry, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde, 27 Şubat’ta dayanışma ve taziyede bulunmak için Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Mısır ayrıyeten, Türkiye’ye depremzedeler için insani yardım göndermişti.

İKİLİ BAĞLAR OLAĞANLAŞMA SÜRECİNE GİRDİ

İki ülke ortasındaki ilgiler 8 yıllık ortadan sonra 2021 yılında olağanlaşma sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısır’a giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı. Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye’ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin yine atanması konusunda yeterli niyetler ortaya konmuştu.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.