14 Mart Tıp Bayramı Nedir? Neden Kutlanır? Tarihçesi Nedir?

14 Mart Tıp Bayramı Nedir? Neden Kutlanır? Tarihçesi Nedir?

ABONE OL
14/03/2023 00:32
14 Mart Tıp Bayramı Nedir? Neden Kutlanır? Tarihçesi Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tıp Bayramınız kutlu olsun! Bir müddet 12 Mayıs’ta kutlanan Tıp Bayramı, 1976’dan beri yalnızca 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlanıyor. Bu özel günde her şeyden kıymetli olan sıhhatimizi bize kazandırmak için çabalayan tıp çalışanlarının bayramında onları en özel Tıp Bayramı bildirileri ile memnun edin. Haberimizden en hoş Tıp bayramı iletilerine ve tarihçesine ulaşabilirsiniz.

TIP BAYRAMI NEDİR ?

Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” isimli tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde çağdaş tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. 14 Mart 2005 — Tıp Bayramı, birinci sefer, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir yansısı olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak formda, “Sağlık Haftası” olarak kutlanıyor. Tıbbın birinci beşerle birlikte başladığı söylense de, genelde kabul görmüş olan birinci tıp büyüğü Aesculapius’dur. Kendisinden birinci kere İlyada’da Homeros bahsetmiştir: “Çağır Asklepios oğlunu, kusursuz hekimi” demektedir. Evvel Zeus’un gazabıyla yıldırım çarpmasıyla öldürülen Asklepios daha sonra tekrar Zeus tarafından tıp yaradanı olarak ilan edilir.

HİPOKRAT YEMİNİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Tıp amblemlerinde yer eden, temeli doğu kültürüne dayanan ve tarihi M.Ö. 3000′ lere uzanan yılan figürü de, Asklepios ve O’nun asası ile bütünleşmiştir. Hatta Asklepios sözcüğünün grekçe “Askalabos” sözcüğünden geldiği söylenir ki, bu da yılan manasına gelir. Ve Asklepios’un şifa veren gücünü yılandan aldığı, halkın da adaklarını Asklepios’a değil de bu yılana sunduğu söylenir. O denli ya da bu türlü, yılanlı asası ile Asklepios tıp tarihinin değerli dönemeçlerinden birini tutan bir sembol olarak yerini almıştır. Mitolojiden öte, yaşadığı kesin olarak bilinen ve hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören ise Hippocrates olmuştur. M.Ö. 460–450 yılları ortasında Kos adasında doğan ve babası da hekim olan Hipokrat’ın tıbba katkıları ve getirdiği ideoloji dünya tıp çevrelerince hâlâ kabul görür ve bu sebeple birçok ülkede tabipler mezun olurken “Hipokrat Andı” ismi altında meslek yemini ederler.

14 MART 1827’DE TIP OKULU AÇILDI

Bizde tıp bayramının ne vakit kutlanacağı, ya da hangi tarihle ilişkilendirilmesi gerektiği sorusu lakin yakın tarihimizde karşılık bulabilmiş. Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı manada birinci tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş. Bu formda, tıp tarihimizde 14 Mart yerini almış. Birebir bina içinde Tıphane ve Cerrahhane eğitimlerini başka ayrı yapıyormuş.

BİRKAÇ SENE ÇALIŞTIKTAN SONRA TABİP OLUNABİLİYORMUŞ

Tıp eğitimi o yıllar batıda olduğu üzere dört yılmış, son sınıfta hocalar tarafından usta ve yetenekli olanlar tespit edilerek imtihana alınıp ve başarılı olanlar askeri hastanelere yahut ordunun tabur alaylarına muavin tabip unvanı ile tayin ediliyorlarmış. Orada bir doktorun nezaretinde birkaç sene çalışıp tecrübe kazandıktan sonra da özgür tabip oluyorlarmış. Tıphane-i Amire 1827’den 1836’ya kadar Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağında gündüz eğitimi yapıyormuş. 1836 yılında Sarayburnu’ndaki Askeri Kışla’ya (Otlukçu Kışlası’na) taşınmış. Başka binada eğitim gören Cerrahhane’de burada tıp eğitimi ile birleşip, eğitim yatılı hale getirilmiş. Bu binanın yetersiz hale gelmesi ile Galatasaray’daki Enderun ağaları okulu tekrar elden geçirilip düzenlendi ve Tıbbiye 1839’da Galatasaray’ya taşınmış oldu. Bu okula Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane ismi verildi.

TIP BAYRAMI BİRİNCİ KUTLAMA 1919’DA

İlk tıp bayramı 14 Mart 1919’da, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Yansılarını bu biçimde lisana getirmeye çalışan öğrencilerin bu merasimine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) üzere devrin ünlü hocaları da katılmış. 1933’de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi’ne dâhil olmuş. Peşinden de 1945’te Ankara Tıp Fakültesi, 1954’te Ege Tıp Fakültesi kurulmuş. Derken bugünlere gelinmiş…

TÜRKİYE’DE 14MART TIP BAYRAMI NASIL BAŞLADI ?

Türkiye‘de birinci cerrahhane, II. Mahmut devrinde 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire ismiyle kurulmuştur. Bu tarih Türkiye’de çağdaş tıp eğitimlerinin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart tarihi Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.Türkiye’de birinci Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu kutlamada o vakit tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek için toplandı ve bu harekete periyodun ünlü hekimleri takviye verdi. Bu şovlar tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladı.

DÜNYA’DA EMSAL KUTLAMALAR

Tıp Bayramı ulusal bir bayram olmaktan çok bölgeseldir. Tarihler ülkelere nazaran değişiklik göstermektedir. ABD’de ameliyatlarda birinci kez genel anestezinin kullanıldığı tarih olan 30 Mart 1842’nin yıldönümü; Hindistan’da ise ünlü Hekim Bidhan Chandra Roy’un doğum ve mevt tarihi olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kabul edilmektedir.

İŞTE 14 MART TIP BAYRAMI MESAJLARI

“Ülkemizin her köşesinde, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sonsuz sabır ve üstün çaba ile çalışan Tüm Sıhhat çalışanlarımızın ’14 Mart Tıp Bayramı’ kutlu olsun.”

“İnsanla uğraşıp, insanı yaşatmayı, acısını azaltmayı, sıkıntısına derman olmayı, mesleği olarak seçen Tüm Sıhhat çalışanlarımızın ’14 Mart Tıp Bayramı’kutlu olsun.”

“Beni Türk tabiplerine emanet edin.”M. Kemal ATATÜRK

“Hayatımızın her alanında yanımızda olan çalışan başta tabiplerimiz olmak üzere tüm sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Uygun ki varsınız.”

“Yalnızca tabipler, bir hastalığı tedavi etmenin, hayatlarımıza sıhhat getirmenin ve bütün umudumuzu kaybettiğimizde yanımızda olmanın sihirli güçleriyle donatılmışlardır. Tıp Bayramınız kutlu olsun.”

“Yüce istekli tüm hekimlerimizin, sıhhat çalışanlarımızın, işçimizin ellerinden öperim. Gününüz kutlu olsun.”

“Meşakkatli mesleğimizi insan onuruna yakışır halde yerine getirmeye çalışan tüm fedakâr sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.”

“Sağlık, bedenleri sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed s.a.v) tüm sıhhat ünitelerinin 14 Mart tıp bayramını kutlarım.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.