ABD’de 2008 krizinden bu yana en büyük banka iflası gerçekleşti! Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandı
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • ABD’de 2008 krizinden bu yana en büyük banka iflası gerçekleşti! Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandı

ABD’de 2008 krizinden bu yana en büyük banka iflası gerçekleşti! Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandı

ABONE OL
11/03/2023 02:36
ABD’de 2008 krizinden bu yana en büyük banka iflası gerçekleşti! Silikon Vadisi Bankası’na kayyum atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), piyasalarda düşüşe neden olan Silikon Vadisi Bankasına (SVB) kayyum atandığını bildirdi. FDIC’den yapılan açıklamada, SVB’ye Kaliforniya Finansal Müdafaa ve Inovasyon Departmanı tarafından sigortalı mevduatları korumak için kayyum atandığı aktarıldı. FDIC’nin sigortalı mevduat sahiplerini korumak için Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankasını (DINB) kurduğu ve SVB’nin tüm sigortalı mevduatlarının buraya aktarıldığı kaydedildi.

13 MART’TA MEVDUATLARA ERİŞİLECEK

Açıklamada, tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart’ta mevduatlarına tam erişime sahip olacağı belirtilerek bankanın varlıkları satılırken sigortasız mevduat sahiplerine gelecekte temettü ödemeleri yapılabileceği aktarıldı. SVB’nin Kaliforniya ve Massachusetts’te 17 şubesi olduğu belirtilen açıklamada, bankanın ana ofisi ve tüm şubelerinin 13 Mart’ta düzenleyicinin denetimi altında yine açılacağı kaydedildi.

Açıklamada, DINB’nin SVB’nin olağan çalışma saatlerini sürdüreceği, bankacılık faaliyetlerinin yine başlayacağı bildirildi. FDIC’nin açıklamasında, 31 Aralık 2022 prestijiyle SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar ve toplam mevduatının yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğu aktarıldı. Açıklamada, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan birinci FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedildi.

2008 KRİZİNDEN BU YANA EN BÜYÜK BANKA İFLASI

SVB Financial Group’a bağlı bankanın, 21 milyar dolarlık tahvil durumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası pay fiyatı dün yüzde 60’ın üzerinde paha kaybetmişti. Kimi teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası bankanın vadeli piyasada da kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alınmıştı.

SVB’nin iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu. Bu cinsten en büyük iflas, 2008’deki kriz sırasında Washington Mutual tarafından yaşanmıştı. 1983’te kurulan SVB, teknoloji sanayisi bankacılığında uzmanlaş ve ekseriyetle startuplara krediler veriyordu. Banka birebir vakitte startupların halka arzlarına da yardımcı oluyordu.

Banka, varlıkları dikkate alındığında ABD’nin büyük bankaları ortasında 16’ncı sırada yer alıyordu. SVB’nin iflası ABD ve Avrupa’da pay senedi piyasasını olumsuz etkilerken, bankacılık paylarında genel olarak düşüşe neden oldu.

Kaynak: AA / İktisat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.