Aft nasıl geçer? Dilde, ağızda aft nasıl tedavi edilir? Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer?
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Aft nasıl geçer? Dilde, ağızda aft nasıl tedavi edilir? Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer?

Aft nasıl geçer? Dilde, ağızda aft nasıl tedavi edilir? Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer?

ABONE OL
06/03/2023 17:12
Aft nasıl geçer? Dilde, ağızda aft nasıl tedavi edilir? Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aft, bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve B12 vitaminin eksik alındığı devirlerde daha çok çıkar. Aft nasıl geçer ve lisanda, ağızda aft nasıl tedavi edilir araştırılıyor. Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer ve ağız yarasını en çabuk ne geçirir soruları merak ediliyor. Aft nasıl geçer? Lisanda, ağızda aft nasıl tedavi edilir? Ağız içi aft neden çıkar, kaç günde geçer? Ayrıntılar haberimizdedir…

ÇOCUKLARDA AFT ÇIKMASININ ANA NEDENLERİ NELERDİR?

1- Yetersiz beslenme: Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere oranla şimdi gelişme düzeyindedir. Bu nedenle birçok farklı etken başta aft olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Yetersiz beslenmenin yanı sıra fast-food yüklü tüketim alışkanlığı, kola üzere asit içeren içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de ağız yaralarında kıymetli rol oynuyor.

2- Grip ve nezle üzere hastalıklar: Kış aylarında grip ve nezle olan çocuklarda metabolizma yavaşlar ve bağışıklık sistemi fire verir. Bu türlü durumlarda en çok etkilenen bölgelerin başında ağız ve etrafı geliyor. Güzelleşme sürecine giren çocuklarda ağız yaraları da tabiatıyla güzelleşebilir.

3- Sistemsiz uyku: Sağlıklı bir uyku sistemi, bedenin tüm sistemlerinin çok daha işler bir halde çalışmasını mümkün kılıyor. Geceleri saat 10 ile 2 ortasında uykuda olan çocuklar gelişimlerini çok daha süratli tamamlarlar. Bununla birlikte aft üzere ağız yaraları da çok seçkin görülür.

YETİŞKİNLERDE AĞIZ YARALARININ NEDENLERİ NELERDİR?

1- Behçet hastalığı: Behçet hastalığı, enfeksiyon seviyesi yüksek seviyede olan bir doku hastalığıdır. Enfeksiyonun öteki kısımlara sıçraması son derece süratli olabilir. Behçet hastalarının çoğunluğunda iltihaplı ağız yaraları çıkma ihtimali yüksektir.

2- Besinler: Sıhhatsiz ortamlarda hazırlanan besinler, tıpkı gün içerisinde birden çok ağız yarasının çıkmasına neden olabilir. İleri uçlu besin zehirlenmelerinde de birebir belirtiler ortaya çıkmaktadır. Son derece büyük bir sıhhat krizine yol açabileceği için uzman yardımı kuraldır.

3- Fizikî travmalar: Yaşanan şiddetli kazalar ve bunların yol açtığı post-travmatik tesirler ağız yaralarına neden olabilir. Birebir vakitte görülen kabuslardan sonra da aft yaraları tek bir gecede tüm ağız bölgesini sarabilir.

ALERJİK TEPKİLERDE AĞIZ YARALARINA NEDEN OLUR MU?

Alerjisi olunan besinlerin tüketilmesi birçok farklı belirtinin bireyden bireye değişmek üzere çıkmasına neden olabilir. Kızarıklıklar, şişlik ve cilt renginde değişiklikler yaygın olan semptomlar ortasında gösteriliyor. Bununla birlikte bilhassa bala ve polenlere karşı alerjisi olan şahıslarda aft yaraları da çıkabilir.

PSİKOLOJİK FAKTÖRLER AFT YARALARINA NEDEN OLUR MU?

Görülen kabuslar sonucunda birçok kişinin ağızlarında irili ufaklı yaralar çıkabilir. Bu da ruhsal nedenlerin bu cinsten yaralara yol açabileceğinin en büyük delilidir. Çok seviyede gerilim altında kalan bireylerle depresyon ve telaş belirtileri gösteren insanlarda aft çıkma riski yüksektir.

AFT YARALARI NASIL GEÇER?

1- Ada çayı ile gargara yapılmalı: Organik ada çayı kökleri demlenerek hazırlanır. Sıcaklığı geçtikten sonra yaraların olduğu iç kısımlara dökülerek gargara yapılır. Parmak vasıtasıyla ağzın dış kısmında yer alan yaralara da sürülebilir.

2- Asitli ve sıcak içeceklerden uzak durulmalı: Kola, çay ve kahve üzere içecekler ağız yaralarının şiddetli ağrılara yol açtığı periyotlarda tüketilmemelidir. Bu cins içecekler dişleri çürütmekte olduğu üzere, damaklar ve ağız içi yaraların ortaya çıkmasında aktif rol oynar.

3- Sumak ile gargara: Tıpkı ada çayında olduğu üzere sumak ile gargara yapmak da mümkündür. Tıpkı biçimde hazırlanır. Gargara yapıldıktan sonra hissedilen ağrılar büyük oranda azalır. Sumak, tıpkı vakitte iltihap riskini önler ve aftların daha da büyümesine pürüz olur.

Bunun dışında dişler günde üç kez fırçalanmalı, diş bakım eserleri kullanılmalıdır.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.