AK Parti’nin seçim planıyla ilgili son iddia: “11 ilde 11 bakan” formülü geliyor
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • AK Parti’nin seçim planıyla ilgili son iddia: “11 ilde 11 bakan” formülü geliyor

AK Parti’nin seçim planıyla ilgili son iddia: “11 ilde 11 bakan” formülü geliyor

ABONE OL
17/03/2023 15:24
AK Parti’nin seçim planıyla ilgili son iddia: “11 ilde 11 bakan” formülü geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasanın 116’ncı unsurunun verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladı. Bu gelişmenin akabinde YSK, seçim takvimini yarın başlatacak.

11 VİLAYETTE 11 BAKAN FORMÜLÜ

Kulislerde partilerin hazırlayacağı listelere ait tezler konuşulurken, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, son bilgileri aktardı. Buna nazaran Ak Parti‘de, mevcut kabinenin tamamını büyükşehirlerden aday gösterme planı var. Zelzelenin etkilediği ’11 vilayette 11 bakan’ formülü üzerinde duruluyor. Bu 11 vilayet dışında da büyükşehirlerde bakan adaylar olacak. Örneğin Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri’den aday gösterilebileceği konuşuluyor.

OKTAY TBMM BAŞKANLIĞINA GEÇEBİLİR

Başkan yardımcısı konusunda ise sayının artması beklenmiyor. Cumhurbaşkanı’nın yeniden tek lider yardımcısı ile yola devam edebileceği istikametinde beklenti büyük. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay içinse milletvekilliği ve sonrasında TBMM Lideri olma seçeneği bedellendiriliyor.

İTTİFAK GENİŞLERSE LİSTELER TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Görüşmelerin sürdüğü HÜDA PAR ve Yine Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na dahil olması durumunda ise AK Parti listeleri tekrar pahalandırılacak.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.