Akşener’in yardımcısından Selahattin Demirtaş’ın mektubuna yanıt: Bizim kesin olan çizgilerimiz var
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Akşener’in yardımcısından Selahattin Demirtaş’ın mektubuna yanıt: Bizim kesin olan çizgilerimiz var

Akşener’in yardımcısından Selahattin Demirtaş’ın mektubuna yanıt: Bizim kesin olan çizgilerimiz var

ABONE OL
09/03/2023 10:48
Akşener’in yardımcısından Selahattin Demirtaş’ın mektubuna yanıt: Bizim kesin olan çizgilerimiz var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in katıldığı bir canlı yayında sarf ettiği “CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Fakat bize asla getiremez” kelamlarına kaleme aldığı bir mektupla karşılık vermiş ve 4 soru yönelterek “Size hak olan müzakere siyaseti, HDP için neden bir hak değil? HDP’nin, oy vereceği cumhurbaşkanı adayı ile müzakere yapmasının nasıl bir sakıncası olabilir” tabirlerini kullandı.

DEMİRTAŞ: DEMOKRATİKLEŞMEYE DAİR TALEPLERİ TAVİZ OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ?

Demirtaş, “Açık açık sormam gerekiyor” kelamlarıyla özetle şu soruları yöneltti; “HDP’li seçmen olarak benim oyumu istiyor musunuz? Mahallî seçimlerde Millet İttifakı’nın belediye liderlerinin kazanmasını sağlayan HDP oyları için ‘istemem’ demediğinizi de hatırlatırım. Arkadaşlarınız HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuklarına oturmaya adaylarsa bizi ikna etmeniz gerekmez mi? Demokratikleşmeye dair talepleri taviz olarak mı görüyorsunuz? Şayet iktidar olursanız ve HDP’nin talepleri sizin masanıza gelmeyecekse bize hangi masayı öneriyorsunuz? HDP de HDP seçmeni de eşitler ortası, omuz hizasında yapılacak bir müzakere dışında hiçbir üstenci, dayatmacı, hükümran bakış açısıyla yaklaşımı asla kabul etmeyecektir. Sıkıntılarımızın demokratik siyaset alanında, barış içinde, konuşarak çözülmesi dışında rastgele bir sistemi benimsemiyoruz. Sizin önerdiğiniz öbür bir sistem var mı?”

AKŞENER’İN YARDIMCISI: DEMİRTAŞ’IN MEKTUBU HAKKINDA KONUŞMAK İSTEMİYORUM

Halk TV’deki “Sözüm var” programına konuk olan GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet, Demirtaş’ın açık mektubuyla ilgili soruya cevap verdi. Fazilet, “Ben Selahattin Demirtaş’ın mektubu hakkında konuşmak istemiyorum. Zira siyasette bu türlü bir method yok. Fakat biz kendi fikirlerimizi söylüyoruz. Açık söylüyoruz. Hatırlarsanız bu yayınlarda söyledim. AYM kararlarına uyulması, kayyum uygulamalarının demokrasiye alışılmamış olduğu veyahut AİHM kararına uyarken iktidarın sevdiği ya da sevmediği tutuklu üzere bir ayrımın olamayacağını… Bunlar yeni söylediğimiz şeyler değil” dedi.

“KESİN OLAN ÇİZGİLERİMİZ VAR”

“Ama bizim kesin olan çizgilerimiz var” diyen Fazilet, “Milletin çizgisiolduğuna inandığımız için biz onu ortaya koyuyoruz. Her siyasi parti milletin sesidir. Milletin temsilcisi olduğu, milletin pahalarını temsil ederek bunu gündeme getirdiği vakit lakin teveccüh görür ve yaptığı siyaset bir işe fayda diye düşünüyorum.85 milyonun da inandığını düşündüğümüz terör konusundaki şeylerimiz netti. Bunu daima söyledik, bugünde netiz münasebetiyle bizde değişen bir şey yok. Daima tıpkı şeyi söylüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.