Ankara’daki bir lise depremzedeler için güneş enerjili banklar üretti

Ankara’daki bir lise depremzedeler için güneş enerjili banklar üretti

ABONE OL
06/03/2023 15:36
Ankara’daki bir lise depremzedeler için güneş enerjili banklar üretti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara‘daki Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Adıyaman’daki Altınşehir Konteyner Kenti’ne, güneş panelleriyle elektrik gücü üreten banklar kurdu.

Yenilenebilir güç teknolojileri alanında da eğitim veren lise, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat’taki zelzeleler sonrası manalı bir projeye imza attı.

Gönüllü öğretmenler ve öğrencilerin ürettiği güç bankları, Hatay’dan sonra Adıyaman’daki Altınşehir Konteyner Kenti’ne kuruldu.

Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Aydın, AA muhabirine, sarsıntı sonrası bölgenin muhtaçlığının güç alanında da olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Öğrenciler ve öğretmenlerle güç banklarını tasarlayıp ürettiklerini aktaran Aydın, “Deprem bölgesine toplam 500 bank kuracağız. Hatay’dan sonra Adıyaman’a geldik. Buradan sonra Malatya ve Kahramanmaraş’a gideceğiz. Aygıtımızın en kıymetli özelliği 24 saat boyunca güç verebilmesi. Sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımız telefonlarının güçlerini 24 saat bu banklardan sağlayabilecekler. Bu bölgede insanların oturma muhtaçlıkları var. Hem güçlerini alacaklar hem de oturarak sohbetlerini gerçekleştirmiş olacaklar.” diye konuştu.

“Haftalardır istekli çalışıyoruz”

Bankları okullarında hazırladıklarını lisana getiren Şahingöz, “Burada montajını yaparak depremzedelerin kullanımına sunuyoruz. Bankımızın özelliği geceleri de ışık yaymasıdır. Telefonların yanı sıra rastgele bir adaptörle diğer aygıtlar da şarj edilebilir. Haftalardır istekli olarak çalışıyoruz.” dedi.

Okulun yenilenebilir güç teknolojileri kısmı öğretmeni Ercan Koca ise ülkede yaşanan büyük sarsıntılar sonrası bir şeyler yapmak istediklerini anlattı.

“Herkes istekli oldu. Projemiz hayata geçti. Ulusal Eğitim Bakanlığımız, bizden sarsıntı bölgesi için 500 güç bankı yapmamızı istedi. Hatay’a 200 güç bankı kurduk. 10 öğrenci, 5 öğretmenle Adıyaman’a geldik. Buraya da 100 güç bankı kuruyoruz. Öğrencilerle ürettiğimiz güç banklarının kurulumunu yapıyoruz. Afetzedelerimize bir yararımız olsun istedik. Böylelikle hem güneşimizi hem güneş gücümüzü onlara getirmiş oluyoruz.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.