Avrupa’da satılan 4 elektrikli minibüsten biri Karsan e-JEST

Avrupa’da satılan 4 elektrikli minibüsten biri Karsan e-JEST

ABONE OL
18/03/2023 22:00
Avrupa’da satılan 4 elektrikli minibüsten biri Karsan e-JEST
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karsan’ın birinci elektrikli modeli olan e-JEST, 2020 ve 2021 yılının akabinde 2022 yılında da Avrupa’da elektrikli minibüs pazarında liderliği bırakmadı.

Wim Chatrou – CME Solutions tarafından yayınlanan 2022 yılı 3.5-8 ton ortası Avrupa Minibüs Pazarı Raporu’na nazaran; son iki yılda olduğu üzere Karsan e-JEST yüzde 28 hisse ile elektrikli minibüs pazarının önderi oldu.

Karsan CEO’su Okan Baş

Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının 2022 yılında, bir evvelki yıla nazaran yüzde 84 büyüdüğünü söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Pazar hacmi yalnızca bir yılda iki katına yaklaştı. Büyüyen pazarda, üstelik rakiplerin de güçlenmeye başladığı bir yılı daha başkan olarak kapattık ve üst üste üçüncü yılımızda da e-JEST ile Avrupa elektrikli minibüs pazarının önderi olduk. Sırf Karsan için değil Türk otomotiv endüstrisi için de bu çok kıymetli bir muvaffakiyet. Karsan e-JEST; Fransa, Romanya, Portekiz, Bulgaristan, İspanya üzere pazarlarda çok güçlü bir oyuncu olarak dikkat çekiyor” dedi. Avrupa pazarında 4 elektrikli minibüsten birinin Karsan e-JEST olduğunu vurgulayan Okan Baş, “2018 sene sonunda lansmanını yapıp 2019’da yollara çıkardığımız e-JEST, muvaffakiyet grafiğini her geçen yıl artırmaya devam ediyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde halk e-JEST’lerle inançla seyahat yapıyor. Bu da Karsan’ın yüksek deneyimi, gelişmiş Ar-Ge ve nitelikli çalışan gücünün en büyük göstergesi. e-JEST’in yanı sıra, 8 metre uzunluğundaki e-ATAK modelimiz de 2022’de Avrupa’da elektrikli midibüs segmentinin ikinci defa başkanı oldu. Tüm Karsan modellerinin, birebir güçlü muvaffakiyet grafiğini 2023 yılında da sürdüreceğine inanıyorum” diye konuştu.

Karsan e-JEST, 170 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motoruna sahip. BMW altyapısına sahip bataryalarıyla e-JEST, 210 kilometreye kadar menzil sunarak 6 metrelik elektrikli minibüs sınıfının en âlâ performansını sunuyor. e-JEST’in güç geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryaları yüzde 25 oranında kendi kendini şarj edebiliyor. Büsbütün dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB girişi ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan e-JEST, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle de binek araba konforu sunuyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.