Baharın müjdeleyicisi “cemre” yarın toprağa düşecek

Baharın müjdeleyicisi “cemre” yarın toprağa düşecek

ABONE OL
05/03/2023 12:12
Baharın müjdeleyicisi “cemre” yarın toprağa düşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yayın Konseyi Lideri ve Haliç Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Ahmet Köse, baharın müjdeleyicisi “cemre”nin üçüncü ve sonuncusunun yarın toprağa düşeceğini belirtti.

Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı vakitlerde peş peşe düşen cemrelerde sıcaklıklar ortasında küçük düşüş de yaşanacağını, sonrasında ise bahar mevsiminin geleceğini söyledi.

Cemre düşerken havanın üstten aşağıya hakikat ısındığını anlatan Köse, “Cemre, ilkbahar başlangıcında yedişer gün ortayla, sırayla hava, su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışıdır. Üçüncü ve son cemre 6 Mart’ta toprağa düşecektir.” dedi.

Ayrıca, bariz sıcaklık dalgalanmalarının yaşanması nedeniyle martın “şakacı” bir ay olduğunu aktaran Köse, eski insanların bu aydaki kısa vadeli günlük sıcakların akabinde, birden bastıran kış soğukları sebebiyle “mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” dediklerine işaret etti.

Köse, cemrenin Arapçada “kor durumunda olan ateş” manasına geldiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi manaları vardır. Temizlenmeyi ve yine doğuşu temsil eden ateş, aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir. Birinci cemre havaya gücük (şubat) ayın yedinci gününde (19-20 Şubat) havaya düşer, havalar ısınmaya başlar. İkinci cemre, gücük ayın 14. gününde (26-27 Şubat) suya düşer, sular ısınmaya başlar. Üçüncü ve son cemre de gücük ayın 21. gününde (5-6 Mart) toprağa düşer, toprak ısınmaya başlar.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.