Beyne zarar veren 9 günlük alışkanlık

Beyne zarar veren 9 günlük alışkanlık

ABONE OL
08/03/2023 10:24
Beyne zarar veren 9 günlük alışkanlık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Televizyon Karşısında Uzun Müddet vakit geçirmek:

Tüm günü kanepe televizyon izleyerek geçirmek yeterli bir fikir değil. İdman yapmak yeni beyin hücreleri ürettiği için, günde en az yarım saat antrenman yapmak sağlıklı bir beyne sahip olmak için güzel bir fikirdir. İdman yapmak, kalp suratını artırdığı için beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

Abur Cubur Tüketimi

Şeker ve cips üzere abur cuburlar, orta yaşlarda diyabet ve bunun sonucu olarak bunama hastalığına yol açıyor. bunun yerine balık, zeytinyağı, ceviz üzere sağlıklı besinleri kapsayan akdeniz diyetini tercih ederek sağlıklı bir beyne sahip olabilirsiniz.

Yalnızlık

İnsanlarla yeteri derecede bağlantı kurmamak ve kronik yalnızlık beyin için önemli sıkıntılara yol açabilir. Uzun müddet yalnız kalmak beyni dinç tutan uyarıcıları zayıflattığı için tasa bozukluğu ve depresyon hastalığına yol açıyor. Bundan sakınmak için elimizden geldiğince beşerler ile elimizden geldiğince her gün irtibat kurmalıyız. Birden Fazla Misyonun Üzerine Odaklanmak

Uzun müddet birden fazla şeyi yapmak,

parçalanmış bir zihne ve sığ düşünmeye, zayıf konsantrasyon ve hafızaya, yorgunluğa, telaşa ve gerilime neden olabilir ve bunların tümü zayıf beyin işlemeye yol açar. Bir işi yapınca, bitirmeden başkasına geçmeyin. Bir işi bitirince biraz orta verip öbür işe geçin.

Aşırı Derecede Alkol Kullanımı

Aşırı alkol tüketimi tüm bedenimize ziyan verdiği üzere beynimizde de önemli hasarlar bırakıyor. Çok alkol tüketimi, hafıza ve istikrar kaybı üzere önemli sorunlara yol açabilir. Beyin sağlımızı korumak için alkol kullanımında çoka gitmememiz gereklidir.

Tükenmişlik

Sürekli gücünüzü tüketen beşerler ile birebir ortamda olmak ve etrafınızda gerekli takviyesi almamanız beyni olumsuz tarafta etkileyen öbür faktörlerdir. Bu durum kronik gerilim, tasa bozukluğu, mutsuzluk, olumsuz düşünme, süratli yaşlanma, üzere önemli sıkıntılara yol açar.

Yeteri Derecede B Vitamini Almamak

Yeteri derecede B vitamini alamamak hafıza kaybı ve bunama hastalığına yol açıyor. B 12 vitamini kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, soya ve bakliyatlarda ve hayvan etlerindebulunuyor. Uzmanlar, vejeteryan isenizB12 vitamini desteği almanız gerektiğini tavsiye ediyor.

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek

Telefonunu müziğinizin kulaklıklarınızdan çok yüksek sesle geldiği konusunda ihtar veriyorsa, not alın. Hislerimiz, işitme de dahil olmak üzere beyin tarafından işlenir ve denetim edilir. Bütün akustik bilgiler beyne yansır ve burada işlenir, bu nedenle daima yüksek sesli müzikle dinlemek iç kulaktaki işitsel hücrelerimize ziyan verir vebeyin ağına hiçbir bilgi gönderilmez ve sağırlık yaşarız.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.