Bomba iddia! Akşener’in 6’lı Masa’yı dağıttığı açıklama GİK üyeleriyle paylaşılmadı mı?
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Bomba iddia! Akşener’in 6’lı Masa’yı dağıttığı açıklama GİK üyeleriyle paylaşılmadı mı?

Bomba iddia! Akşener’in 6’lı Masa’yı dağıttığı açıklama GİK üyeleriyle paylaşılmadı mı?

ABONE OL
06/03/2023 15:48
Bomba iddia! Akşener’in 6’lı Masa’yı dağıttığı açıklama GİK üyeleriyle paylaşılmadı mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İyi Parti

MASAYA DÖNMEK İÇİN KOŞUL KOŞTU

Bugün YETERLİ Parti dışındaki 6’lı Masa önderleri bir ortaya gelerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklayacak. Akşener ise masaya dönmesinin tek yolu olduğunu belirtip, “Bu seçimi kazanmak istiyorsak İmamoğlu ya da Mansur Yavaş ile yola çıkmalıyız’ dedim. Kılıçdaroğlu, milletin bu isteğini kabul ederse gurur yapmadan, hiçbir şey olmamış üzere o masaya geri dönerim” sözlerini kullandı.

KONUŞMAYI KİM HAZIRLADI?

Oldukça sert sözler kullanarak 6’lı Masa’ya ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına rest çeken Akşener’in üslubu da alınan karar kadar kamuoyunda şok tesiri yarattı. Akşener açıklama yapmadan evvel Genel Yönetim Konseyi’ni topladı. Bu toplantıya girerken argümana nazaran GÜZEL Parti başkanının cebince bir olumlu bir de olumsuz karara nazaran yazılan metin vardı. GİK üyeleri 45 dakika içerisinde masadan kalkılmasını oyladı. Argümana nazaran yalnızca Bahadır Fazilet Kılıçdaroğlu’nun adaylığına olumlu baktı. Lakin Akşener toplantıdan çıkıp kameralar karşısına geçerek tarihe geçen konuşmasını gerçekleştirdi. İsmail Saymaz’ın haberine nazaran Akşener’in okuduğu metin GİK üyeleriyle evvelce paylaşılmadı; hatta partililer “O metni kim yazdı?” diye birbirine sormaya başladı.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

Akşener, 6’lı Masa’dan ayrıldıklarını açıkladığı konuşmasında şunları söylemişti: “İYİ Parti bir dayatmaya mecbur bırakılmış, vefat ile sıtma ortasında tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir. Şahsî ikbal hesapları için üretilmiş siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır. Ben ve arkadaşlarım birinci günden beri tıpkı kararlılıkla duruyoruz. Nasıl 2002 yılında milletin aleyhine plan yapanların karşısında durduysak bugün de duruyoruz. Nasıl 2010’da durduk, bugün de tıpkı yerde duruyoruz. Nasıl 2015’te milletin canına kıyanların karşısında durduk, bugün de duruyoruz. Nasıl 2018’de milletimizi iki yumruk ortasına alanların karşısında durduk bugün de birebir yer de duruyoruz. Nasıl 2020’de milletin tercihlerini hiçe sayanların karşısında durduk, bugün de ayın yerde dimdik duruyoruz.

“BİZİM YOLUMUZ DÜN DE BİREBİRDİ, BUGÜN DE AYNI”

2023 yılında milletimiz Cumhuriyetimizin yıpratılan bedelleri için, demokrasimiz için, hürriyetimiz için çaba verirken ‘ceketimi assam seçilirim’ diyenlerin karşısındayız. Bizim yolumuz dün de birebirdi bugün de tıpkı. Biz milletimize bir kelam verdik. Milletin sesini bastıran değil, duyuran olacağımıza kelam verdik. Milletin taleplerini hiçe sayan değil, gerçekleştiren olacağımıza kelam verdik. Bu bizim kurtuluş ideolojimizdir. Bu bizim temel prensibimizdir. Bu GÜZEL Parti’nin varoluş sebebidir. Biz dayatmalara direnerek geldik, biz kirli pazarlıklara direnerek geldik. Biz ortak aklın ışığında meseleleri konuşabilmeyi aklın gereği olarak gördük. Geçtiğimiz sene 5 siyasi parti ile adım attık. Türkiye için ortak kederlerimizin tahliline yönelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, Anayasa Değişikliği teklifi üzere mevzularda mutabakat sağladık.

“5 PARTİ, KILIÇDAROĞLU İSTİKAMETİNDE GÖRÜŞ BELİRTTİ”

Dün ortak Cumhurbaşkanı adayını tartıştık. Bu doğrultuda 5 parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafında görüşlerini paylaştılar. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında açık orta kazandığını gördüğümüz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için görüşümüzü beyan ettik. Aday belirleme sürecinin sağlıklı yönetilmesi için bütün partilerin belirleyeceği çalışmalar ışığında ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini önerdik.

“ŞAHSİ HIRSLAR, TÜRKİYE’YE TERCİH EDİLMİŞTİR”

Bu görüşlerimiz kesin bir biçimde reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir tırnak için anlayışa varıldı. Şahsi hırslar Türkiye’ye tercih edilmiştir. Anladık ki hezimet mağlubiyet büyüyen küçük hesaplar, kutlu bir zafere tercih edilmiştir. Biz UYGUN Parti’yi bunun için kurmadık. Evvel millet evvel memleket demekten vazgeçmedik. Vazgeçmeden konuştuk, anlattık, dinlettik, gösterdik. Olmadı, olamadı.

“BU MASA, TEK ADAYIN TASDİKİ HALİNE ÇALIŞAN NOTER MASASINA DÖNÜŞTÜ”

Son noktada altılı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. Bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıldan çıkmış, tek bir adayın tasdiki haline çalışan noter masasına dönüşmüştür. Biz imzamızın ve sözümüzün ardındayız. Fakat ne kumar ne noter masasında olmayacağız. Yeni asrı göz nazaran göre hiç etmeyeceğiz. Milletimizin kazanma ümidini yok etmeyeceğiz. İnatla ve ısrarla biz demeye devam edeceğiz.

MANSUR YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NA ÇAĞRI

Bu yüzden Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu’na davet yapıyorum. Tüm engellemelere karşın çok çalıştınız. Vazifenizi en yeterli formda yaptınız. Milletimizi enkaz altında bile yalnız bırakmadınız. Çok kritik bir kırılmanın eşiğinde milletimiz sizi vazifeye çağırıyor. Bu görev dayatmayı değil, dayatmacılığı yıkma görevidir. Hiç kuşkumuz yok ki bu görev reddedilmez bir görevdir. Bu davetin sahibi millettir. Bu saatten sonra bizlere düşen seçim yapmaktır.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.