Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi?
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi?

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi?

ABONE OL
06/03/2023 19:36
Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boyun fıtığı belirtileri ortasında en çok merak edilen baş ağrısına sebep olup olmadı tarafında. Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur ve boyun fıtığı kendi kendine geçer mi soruları merak ediliyor.Boyun fıtığı tedavisi nasıl olur ve belirtileri neler olduğu araştırılıyor.Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi sorusuna cevap aranıyor. Boyun fıtığı belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Boyun fıtığı kendi kendine geçer mi? Ayrıntılar haberimizdedir…

BOYUN FITIĞI NEDİR?

Boyun fıtığı; boyun omurlarının ortasındaki kıkırdağın omurilik kanalına gerçek yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan hudutlara baskı yapar. Omurların ortasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken birebir vakitte omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır.

Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak isimlendirilen yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların ortasında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga, yani kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor. Tıpkı vakitte, iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Boyun gereğince korunmadığı durumlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını oluşturuyor. Yani dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı demektir. Disklerin içinde bulunan yumuşak yapının ya da kemiklerin doğal yapısının bozulması ile kola yahut omuriliğe giden sonların üzerine binen baskı hastalarda boyun fıtığı belirtilerinin başlamasına sebep oluyor.

Boyun fıtığında kesin teşhisin konulabilmesi için detaylı nörolojik muayene gerekir. Uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda ise uygulanan hudut elektrosu tetkiki yani EMG kafidir.

Ellerinizi güçsüz hissediyorsanız, boynunuz ve etrafı ağrıyorsa yüksek ihtimal boyun fıtığı belirtileri ile karşı karşıyasınız. Pekala boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELER?

-Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık

-Enseden kollara bazen de göğse ve sırta yayılabilen ağrı

-Kollar ve ellerde uyuşma hissi

-Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu üzere semptomlar

-Kol ve ellerde kas gücü azalması

– Ağrı bilhassa gece uykuda çok artış gösterir.

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR?

Boyun fıtığı; uzun müddet bir yerde oturmak ( masa başında, televizyon karşısında ve araçta uzun mühlet oturma gibi), sıhhatsiz oturuş halleri, ağır kaldırma, denetimsiz yapılan spor, boynu kütletmek, klima altında uzun mühlet kalmak, ıslak saçla durmak, genetik faktörler,ani ve zıt hareketlerde bulunup omurlardaki disk zedelenmesinden olur.

BOYUN FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Boyun fıtığı; yapısal özelliklere, genetik faktörlere ve sigara kullanımına bağlı olarak görülebilir.

Boyun fıtığı sonradan gelişen bir hastalık olduğu üzere genetiğe de bağlı bir hastalıktır. Ailede boyun fıtığı hadiseleri varsa öteki bireylerin boyun fıtığı olma riski fazla oluyor. Bu şahısların yastık seçimlerinde dikkatli olması, ortopedik yastık tercih etmeleri gerekiyor.

Boyun fıtığı yapısal özelliklere bağlı da ortaya çıkabiliyor. Boynu uzun ve ince olan bireyler, boynu kısa olan şahıslara oranla daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni ise uzun ve ince uzunluğuna sahip olan şahısların kas yapılarının daha zayıf olmasıdır.

BOYUN FITIĞI BAŞ AĞRISI YAPAR MI?

Ense kaslarının kasılmasına neden olan boyun fıtığı, baş ağrınızın sebebi olabilir. Baş ağrıları genelde uykusuzluk, gerilim, göz hastalıkları, sinüsler ya da genetik hastalıklardan kaynaklanabileceği üzere, boyun fıtığı belirtileri ortasında da karşınıza çıkabilir. Bu durumda ağrınızı hafifletecek bir ılık banyo yapmanız Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanlarınca tavsiye edilir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ NEDİR?

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşan kişi evvel doktora gidip hakikaten boyun fıtığı olup olmadığına baktırmalıdır. Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra boyun fıtığı tedavisine geçilir. Hastalığın durumuna nazaran ağrı kesici hap, kas gevşetici krem ve meskende idman önerilir. Ağrılar ve elde hissedilen güçsüzlük geçmemişse tedavi sürecine fizik tedavi dahil edilir. Tüm bu sistemlerin işe yaramadığı durumda ise ameliyat devreye girer.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.