CHP’den Bursaspor-Amedspor maçıyla ilgili açıklama: Türkiye bir provokasyonla karşı karşıya
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • CHP’den Bursaspor-Amedspor maçıyla ilgili açıklama: Türkiye bir provokasyonla karşı karşıya

CHP’den Bursaspor-Amedspor maçıyla ilgili açıklama: Türkiye bir provokasyonla karşı karşıya

ABONE OL
06/03/2023 15:00
CHP’den Bursaspor-Amedspor maçıyla ilgili açıklama: Türkiye bir provokasyonla karşı karşıya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TFF 2. Lig’de dün oynanan Bursaspor-Amed spor müsabakası büyük bir tansiyona sahne olurken, maç öncesinde başlayan arbede ve tartışmalar maç boyunca devam etti. Stadyumda açılan Beyaz Toros ve “Yeşil” kod isimli Mahmut Yıldırım pankartları ise büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

KAMU VAZİFELİLERİ MİSYONDAN UZAKLAŞTIRILDI

Çok sayıda toplumsal medya kullanıcısı ve siyasetçinin paylaşımları sonrası mevzuya ait bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pankartın stada sokulmasına göz yuman kamu vazifelilerinin misyondan uzaklaştırıldığını duyururken, müsabakanın akabinde CHP Genel Lider Başdanışmanı ve Spor Heyeti Lideri Kenan Nuhut’tan da değerli bir açıklama geldi.

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Başdanışmanı ve Spor Heyeti Lideri Kenan Nuhut ile birlikte.

“SPOR TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEK”

Müsabakada yaşananların spor tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Nuhut, “‘Hükümet istifa’ sloganları için 6222 sayılı kanundan süreç yapan otoritenin, şiddet ve ayrıştırıcı hareket düzenleyen kümelere yönelik takınacakları tavrın takipçisi olacağız” dedi.

“AÇILAN PANKARTLAR FAIR-PLAY RUHUNU YARALADI”

Tribünlere açılan hatalıların fotoğrafları ile geçmişteki karanlık bir periyodu işaret eden ‘Beyaz Toros’ pankartının sporun fair-play ruhunu yaralamanın ötesine geçtiğini belirten Nuhut, Amedsporlu futbolculara maç uzunluğu atılan yabancı unsurlarla, tribünde konuk ekip seyircisi olduğu iddia edilen bir taraftarın linç edilmek istenmesinin de yüz kızartıcı davranışlar olduğunu vurguladı.

“PROVOKASYON İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP Spor Şurası Lideri Nuhut, “Ligin birinci yarısında Diyarbakır’da oynanan maçta yaşananların ışığında Bursa’daki rövanşın gergin geçeceği herkesçe biliniyordu. Maçtan bir gece evvel konuk takımın kamp yaptığı otel önünde başlayan gerginlik, Amedspor grubu stada geldiğinde denetimden çıktı. Hem İçişleri Bakanlığı, hem Bursa Valiliği hem de TFF, şayet bu maça gereken hassasiyeti gösterseydi bu olaylar yaşanmayabilirdi. Bursaspor ve Amedspor ortasında oynan maçta atılan ırkçı sloganlar da, Türkiye’nin nasıl bir provakasyon ile karşı karşıya olduğunun en bariz delili olarak tarihe geçmiştir” tabirlerini kullandı.

“TFF’NİN BASİRETSİZLİĞİ”

Geçen yıllarda tribünlere, Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin bulunduğu pankartları almayanların, Bursa’daki maçta ismi karanlık cinayetlere karışan şahısların posterlerinin girişine pürüz olamadığını hatırlatan Nuhut, “Maçın güvenlik amirinin provokasyon içeren pankartlar için stat güvenliğini uyarması gerekiyordu. Yeniden ortasında bıçak, taş üzere malzemelerin bulunduğu yabancı hususların stada nasıl girdiği, sokulduğu soru işaretidir. Alana atılan bu hususlar, Amedsporlu futbolcuların can güvenliğini riske atmıştır. Bu maçın olağan seyrinde tamamlanması ise hakemlik ve gözlemcilik kusuru olmaktan çıkıp TFF’nin basiretsizliğinden öteki bir şey değildir.” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Açıklamada, Beşiktaş ve Fenerbahçe tribünlerinden yükselen ve rastgele şiddet hareketi içermeyen “hükümet istifa” sloganları için 6222 sayılı kanundan süreç yapan otoritenin şiddet ve ayrıştırıcı hareket düzenleyen kümelere yönelik takınacakları tavrın takipçisi olacağız” tabirlerine yer verdi. Nuhut, “Yaşanan olaylar sebebiyle Amedsporlu sportmenler, teknik heyet ve taraftarlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.