Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’den tüm dünyaya mesaj verdi: Türkiye küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’den tüm dünyaya mesaj verdi: Türkiye küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’den tüm dünyaya mesaj verdi: Türkiye küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir

ABONE OL
18/03/2023 16:24
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’den tüm dünyaya mesaj verdi: Türkiye küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü hasebiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. seneidevriyesinde bir defa daha aziz şehitlerin manevi huzurunda olduklarını tabir ederek canları ve kanları kıymetine tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez.” dedirten o büyük kahramanları rahmet ve tazimle yad ettiğini lisana getirdi.

MEHMET AKİF’İN KELAMLARIYLA BAŞLADI

“ANKA KUŞU ÜZERE KÜLLERİNDEN YİNE DOĞDUĞU BİR DÖNÜM NOKTASI”

“BÜYÜK DESTANI GURURLA HATIRLIYORUZ”

Bu istikametiyle Çanakkale’nin Kurtuluş Savaşı’nın adeta provası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş muştusu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Çanakkale’yi milletimizin bu topraklarda var olmak için verdiği en kuvvetli, en kutlu uğraşlardan biri olarak görüyoruz. Üzerinden ne kadar müddet geçerse geçsin 108 sene evvel burada yazılan o büyük destanı sürekli gururla hatırlıyoruz.” diye konuştu.

“ASRIN FELAKETİNİN ÜSTESİNDEN KARDEŞLİKLE GELEBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’nin yalnızca iftihar vesilesi değil tıpkı vakitte zorluklar karşısında uğraş azmi veren ilham ve güç kaynağı olduğunu anlattı. 85 milyonun tamamının, Çanakkale’den, burada koyun koyuna yatan şehitlerden, ecdadın sergilediği gayretten alacağı çok değerli dersler olduğuna inandığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi: “Özellikle zelzele ve sel felaketiyle yüreklerimizin yandığı bu sancılı periyotta, Çanakkale ruhuna tekrar muhtaçlığımız var. Yaklaşık 49 bin kardeşimizin hayatını kaybettiği, 11 vilayetimizde önemli yıkıma ve acıya yol açan sarsıntının yaralarını lakin bu ruhu dirilterek sarabiliriz. Nasıl 108 sene evvel omuz omuza vererek imkansızı başardıysak, asrın felaketinin üstesinden de tekrar dayanışmayla, yeniden kardeşlikle gelebiliriz. Milletimizin zelzelenin birinci anlarından itibaren ortaya koyduğu birlik ve beraberlik tablosu bu hususta bizlere umut ve itimat aşılıyor.

Ziyaret ettiğimiz kentlerde insanlarımızın metanetini, sabrını, vakarını ve hayata tekrar tutunma iradesini gördükçe biz de cüret kazanıyoruz. En büyük gücümüz olan bu seferberlik ruhunun zedelenmesine fırsat vermeden, inşallah gece gündüz çalışarak en kısa müddette kentlerimizi yine ayağa kaldıracağız. Hiçbir insanımızı, umutlarını bize bağlamış hiçbir vatandaşımızı çaresiz, sahipsiz bırakmayacağız.”

“TÜRKİYE, KÜLLERİNDEN YİNE DOĞACAK KAPASİTEYE SAHİP”

Erdoğan, Çanakkale’nin, birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir mahzur, hiçbir badire olmadığını gösterdiğine işaret ederek “Türkiye, devleti ve milletiyle zorluklara göğüs gerecek, krizleri fırsata çevirecek, küllerinden tekrar doğacak kapasiteye sahiptir. Kâfi ki fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım. Kâfi ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Kâfi ki daima karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim. Rabb’im ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten koruma eylesin.” diye konuştu.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, 18 Mart Şehitler Günü’nde Anafartalar Kumandanı ve Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kumandanları, kahraman Mehmetçikleri, şehit ve gazileri rahmetle anarak kelamlarını sonlandırdı.

ŞEHİTLİK DEFTERİNİ İMZALADI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve 2. Kolordu Kumandanı Tümgeneral Rasim Yaldız’ın da konuşma yaptığı programa, TBMM Lideri Mustafa Şentop, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın şehitler için dua ettiği programda, Hacı Bayram Cami İmam Hatibi Yunus Koçan da Kur’an-ı Kerim okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dua edilmesinin akabinde şehitlik defterini imzaladı ve şehitliklere karanfil bıraktı. Erdoğan, daha sonra buradaki vatandaşlarla sohbet etti.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.