Cumhurbaşkanı seçiminin usul ve esaslarına ilişkin YSK Kararı Resmi Gazete’de
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı seçiminin usul ve esaslarına ilişkin YSK Kararı Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı seçiminin usul ve esaslarına ilişkin YSK Kararı Resmi Gazete’de

ABONE OL
15/03/2023 08:20
Cumhurbaşkanı seçiminin usul ve esaslarına ilişkin YSK Kararı Resmi Gazete’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçiminde, seçmenler tarafından aday gösterilecek Cumhurbaşkanlığı adaylığı için metot ve asıllara ait Yüksek Seçim Konseyi (YSK) Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara nazaran, Cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş yükseköğretim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları ortasından direkt halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanının misyon mühleti beş yıl olacak. Bir kimse en fazla iki kere Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanı seçilecek olan milletvekilinin TBMM üyeliği sona erecek.

İlk oylamada salt çoğunluk sağlamazsa en çok oy almış 2 aday ortasında seçim yapılacak

Genel oyla yapılacak seçimde geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Oylamaya birinci oylamada en çok oy almış olan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. İkinci oylamaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir nedenle seçime katılamaması halinde ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya nazaran ikame edilmesi suretiyle yapılacak. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde bu oylama referandum formunda yapılacak. Aday geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilecek. Adayın oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu alamaması halinde yalnızca Cumhurbaşkanı Seçimi yenilenecek. Seçimlerin tamamlanamaması halinde yenisi misyona başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanı misyonunda devam edecek.

En az 100 bin seçmen imzasıyla Cumhurbaşkanı adayı olunabilecek

40 yaşını doldurmuş ve yükseköğretim yapmış, TBMM üyeleri yahut bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip her Türk vatandaşı, en az yüz bin seçmenin yazılı teklifiyle Cumhurbaşkanı adayı olabilecek. Seçmenler, YSK tarafından Cumhurbaşkanı adaylığı onaylananlar ortasından yalnızca biri için bir kez imza verebilecek. Seçmenlerce Cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyen kişinin 555 bin 980 TL’yi maliye veznesine emaneten yatırıldığına dair makbuzu ile YSK’ya başvurması gerekecek. Seçmenler, 22 Mart Çarşamba saat 08.00 ile 27 Mart saat 20.00 ortasında ilçe seçim şuralarında imza verebilecek. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.