Cushing sendromu nedir? Cushing sendromu nasıl tedavi edilir?

Cushing sendromu nedir? Cushing sendromu nasıl tedavi edilir?

ABONE OL
09/03/2023 15:24
Cushing sendromu nedir? Cushing sendromu nasıl tedavi edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada ender görülen hastalıklar ortasında yer alan ve kortizol hormonunun fazlalığı ile ortaya çıkan Cushing sendromu rahatsızlığı, bayanlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülüyor. Bilhassa karın bölgesinde kilo artışı ile seyreden Cushing sendromunun tipik belirtilerinden birini de halk ortasında “ay dede yüzü” olarak bilinen yüzde yuvarlaklaşma oluşturuyor. Vatandaşlar bu hastalığın belirtilerini ve tedavi yollarını merak ediyor. Pekala, Cushing sendromu nedir? Cushing sendromu nasıl tedavi edilir? Cushing sendromu kimlerde görülür? Ayrıntılar haberimizde…

CUSHİNG SENDEROMU NEDİR?

Cushing Sendromu böbreküstü bezinin üretmesi gerektiğinden fazla kortizol üretmesi durumunda ortaya çıkar. Bu çok salgı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu fazla üretmesinden ötürü oluşuyorsa o vakit bu duruma Cushing hastalığı denir.

CUSHİNG SENDEROMUNUN BERİLTİLERİ NELERDİR?

Son vakitlerde kirşlerde çok sık görülen Cushing sendromu belirtileri şu biçimde:

  • Huzursuzluk.
  • Uykusuzluk.
  • Halsizlik.
  • Baş ağrısı
  • Depresif ruh hali.
  • Duygusal kontol kaybı
  • Sivilcelerde artış
  • Yüzde kızarıklık.

CUSHİNG SENDEROMU KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Nadir bir hastalık olan Cushing sendromunun görülme sıklığı milyonda 40-70 ortasında bildirilmektedir. Cushing sendromu bayanlarda, obezite hastalarında ve denetim altında olmayan yüksek tansiyon ile tip 2 diyabet hastalarında daha sık görülür.

CUSHİNG SENDEROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ekzojen Cushing sendromunda tedavi, buna yol açan ilacın dozunun azaltılması ya da kesilmesi ile olur. Lakin bilinmelidir ki kortizol içeren ilaçların uzun müddet kullanıldığında ansızın kesilmesi uygun değildir. İlaçların tedricen doz azaltılarak doktor denetiminde kesilmesi planlanmalıdır.

Cushing sendromunun tedavisinde ise; kortizol fazlalığına neden olan hipofiz yahut hipofiz dışı tümörün cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Cerrahi olarak tümörün tam çıkarılamadığı durumlarda radyocerrahi üzere ışın tedavileri de kullanılabilir. Tedavi seçenekleri ortasında cerrahiye yardımcı olacak kortizol salgısını azaltan kimi ilaçlar da bulunmaktadır. Tedavi ne kadar erken başlarsa güzelleşme talihi o derece artış gösterir.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.