Deprem bölgesinde yeni bir sel riski var mı? Meteorolojik kaynaklardan endişe yaratan uyarı
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Deprem bölgesinde yeni bir sel riski var mı? Meteorolojik kaynaklardan endişe yaratan uyarı

Deprem bölgesinde yeni bir sel riski var mı? Meteorolojik kaynaklardan endişe yaratan uyarı

ABONE OL
16/03/2023 11:08
Deprem bölgesinde yeni bir sel riski var mı? Meteorolojik kaynaklardan endişe yaratan uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli iki sarsıntıda büyük yıkımın yaşandığı Şanlıurfa ve Adıyaman bu defa sel felaketiyle karşı karşıya. Şanlıurfa’daki Abide Kavşağı’nda 1 kişinin daha cansız vücuduna ulaşılmasıyla birlikte sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükselirken, sel sırasında kaybolan 4 kişiyi arama çalışmaları ise sürat kesmeden devam ediyor.

DEPREM BÖLGESİNDE YENİ BİR SEL RİSKİ VAR MI?

Yaşanan felaketin akabinde yaraların sarılması için çalışmalar devam ederken, zelzele bölgesinde yeni bir sel riski olup olmadığı sorusu ise akıllardaki yerini koruyordu. Merak edilen soruya karşılık CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’den geldi.

ŞEN: CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ BENZERİ KUVVETTE YAĞIŞLAR GÖRÜNÜYOR

Prof. Dr. Şen, “Durdu temelinde şu an yağış lakin cumartesi gününden itibaren tekrar neredeyse birebir şiddette yağış gözüküyor. Yalnızca Şanlıurfa’da değil Adıyaman, Diyarbakır’ın bir kısmı ve Malatya. Bu civarlarda tekrar kuvvetli yağış gözüküyor lakin bakacağız. Takip ediyoruz onu. Cumartesi ve Pazar günü bu yağışlar tekrar olacak üzere görünüyor. İnşallah olmaz diyelim lakin varsayım bunlar tabii” diye konuştu.

“VATANDAŞLAR GELİŞMELERİ METEOROLOJİ’DEN TAKİP ETMELİ”

Şen açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bölgeye baktığımız vakit son 24 saatte en fazla yağış Malatya’ya düşmüş. Orada meyyit ve kaybımız yok ancak Urfa’da kaybımız olduğumuz için daha kıymetli bir yer haline geldi. Bu dataları Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden takip ediyoruz. Vatandaşların da Meteoroloji’den takip etmesi gerekiyor. Toplumsal medyadan takip etmesinler lütfen. Cumartesiye dikkat diyorum. Cumartesi ve pazara dikkat. Biz tekrar yarın bunu bildiririz, her dakika değişiyor. Fakat o denli bir tehlike var.

“DERE YATAĞINA BİNA YAPARSANIZ AFET KAÇINILMAZ OLUR”

Bu bölgede 114 kg yağmur yağdı. 90 yılda bir görülen bir yağmur bu. Kısa müddette fazla yağmur yağdı. Yağmur yağar bu yağmur bu anda değil tahminen 100 sene evvel de yağdı, daima yağacaktır. Afete dönüşmesini biz yapıyoruz. Şayet burada kayıplarımız olmasaydı afete dönüşmeyecekti. Siz dere yataklarına bina, alt geçit, cadde yaparsanız bu afet kaçınılmaz olur. Bu Ayancık’ta da Kastamonu’da da tıpkı oldu. Yeni kurulacak kentlerde bunlara dikkat edilecek.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.