Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında yeniden ayağa kalkacak

Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında yeniden ayağa kalkacak

ABONE OL
20/03/2023 14:40
Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında yeniden ayağa kalkacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında tekrar ayağa kalkacak

ADIYAMAN – Sarsıntıda devrilen, Kommagene Uygarlığının değerli yapıtlarından olan Karakuş Tümülüs’ündeki 2043 yıllık ‘Tokalaşma Sütunu’, Nisan ayında yine dikilecek.

6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıda yıkılan Karakuş Tümülüsü’ndeki 4 sütunundan birisi olan ‘Tokalaşma Sütun’u yıkıldı. Sütunda bulunan 7 adet taş dağılmadan devrildi. Sütunun üzerinde bulunan tokalaşma sahnesinin olduğu yapı ise zelzeleden sonra alınarak Adıyaman Müze Müdürlüğü’ne götürüldü. Karakuş Tümülüs’ünde bulunan kartal sütunun ise bulunduğu yerden 10 santim kaydığı öğrenildi.

Adıyaman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, TBMM Ulusal Savunma Kurulu Lideri Ahmet Aydın, Karakuş Tümülüsüne gelerek, Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse ve Müze Müdürü Mehmet Alkan’dan bilgi aldı.

Kommagene Uygarlığının değerli ören yerlerinden birisi olan Karakuş Tümülüsü’ndeki 2043 yıllık sütunun Nisan Ayı içerisinde tekrar eski haline getirilecek.

Adıyaman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, devrilen sütuna süratli bir halde müdahale edileceğini kaydederek, “Devrilen bu sütuna süratli bir formda müdahale edeceğiz. Karakuş Tümülüs’ünde dört tane sütun var ve bir sütun sarsıntıda devrildi. Sütun üst üste dizilmiş taşlardan oluşuyor. Dolaysıyla devrilen sütunun modüllerinde kırılma ve dağılma olmadığı için şanslıyız. Bu manada ilgili teknik grup buda ki yeri de dikkate almak suretiyle bu taşları tekrar teknik takım ve bilim heyetin nezaretinde tekrar üst üste dizerek eski haline getirmeyi planlıyoruz. Nisan ayı içerisinde bu işin tamamlanması planlanıyor” dedi.

TBMM Ulusal Savunma Kurulu Lideri Ahmet Aydın ise zelzelenin şiddetinden bahsederek, “2043 yıl ayakta duran bu sütunun 6 Şubat sarsıntısında yıkıldığını daima birlikte müşahede ettik. Tekrar yerinde gördük. Bu bize birebir vakitte bu sarsıntının ne kadar büyük olduğunu, ne kadar sarsıcı bir zelzele olduğunu gördük” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.