Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ramazan faaliyetlerini anlattı Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ramazan faaliyetlerini anlattı Açıklaması

ABONE OL
20/03/2023 14:28
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ramazan faaliyetlerini anlattı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, maruz kalınan afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal hassaslık oluşturmak için bu yılın ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlediklerini bildirdi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, bu yıl ramazan ayına farklı bir burukluk içerisinde girdiklerini, ülkenin asrın en büyük sarsıntıları ve afetlerle sarsıldığını söyledi.

Bu nedenle bu yıl ramazan ayının özel bir mana ve ehemmiyet tabir ettiğini lisana getiren Erbaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Maruz kaldığımız afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal bir hassaslık oluşturmak için bu yılın ramazan temasını ‘Ramazan ve Dayanışma’ olarak belirledik. Ramazan ayı boyunca yapacağımız programlarla toplumsal dayanışma şuurunu güçlendirerek depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarma konusundaki hassaslığın devam ettirilmesini hedefliyoruz. Asil milletimiz, tarih boyunca olduğu üzere bugün de yardımlaşma ve dayanışma ahlakının en hoş örneklerini ortaya koymaktadır. Milletimiz, yaşadığımız asrın felaketi karşısında büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir. Tarihin en büyük imtihanlarından birini yaşayan milletimiz, tıpkı vakitte tarihin en büyük fedakarlıklarından birini ortaya koymuştur.”

“Yardım faaliyetlerini sürat kesmeden devam ettirmeliyiz”

Erbaş, afetlerin meydana geldiği birinci günlerde yüksek hassaslık ve özveriyle adeta bir düzgünlük yarışına dönüşen yardımlaşma seferberliğinin bir vakit sonra zayıflayabildiğini aktardı.

Yardım faaliyetlerinin sürat kesmeden devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Erbaş, “Dayanışma şuurumuzu canlı tutmalı, güçlendirmeli, maddi ve manevi desteklerimizle kardeşlerimizin yanında olmaya devam etmeliyiz. Bilhassa Allah’ın mümin kullarına bir ikramı olan ramazan ayında zekat, fitre, sadaka ve iftar sofralarımızla düzgünlüğü ve rahmeti çoğaltmanın çabası içerisinde olmalıyız.” dedi.

Özel irşat programları icra edilecek

Erbaş, ramazan ayının birebir vakitte bir ahlak ve karakter eğitim mektebi olduğunu, bu yüzden gençlerin, çocukların ramazanın manevi havasını doyasıya yaşamalarını önemsediklerini tabir etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ramazan hazırlıklarını bu anlayışla sürdürdüklerinin altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

“Cami görevlilerimiz başta olmak üzere bütün hocalarımız, büyük bir heyecan ve içtenlikle bu hoş ana hazırlanıyor. Başta çocuklarımız olmak üzere aile fertlerimizle birlikte camilerimizdeki sohbetlere, mukabelelere ve teravih namazlarına katılarak ramazanın manevi havasını daima birlikte teneffüs edeceğiz inşallah. Ramazan hizmetlerimiz büyük bir titizlikle sürdürülecek. Ülkemizin tamamında ve bilhassa zelzele bölgesinde manevi dayanak hizmetleri ve özel irşat programları icra edilecek. Mukabeleler okunacak, ramazan ve dayanışma konusu kapsamlı bir halde ele alınacak. Yeniden müftülüklerce uygun görülen cami ve mescitlerde hatimle teravih namazı kıldırılacak.”

Millet olarak içinden geçilen bu sıkıntı günlerde yapılacak yayınlara, konuşulacak mevzulara özel bir hassasiyet gösterilmesinin kıymet arz ettiğini anlatan Ali Erbaş, yapılan programların, insanların gerçek bilgiyle buluşmasına hizmet etmesi, aydınlatıcı, birleştirici ve yapan olması gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “Hurafelerden, ajitasyondan ve dışlayıcı hallerden katiyetle uzak durulmalıdır. Bilhassa ferdi ve toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen, yaraların sarılmasına ve acıların teskin edilmesine katkısı olmayan her türlü tavır ve davranıştan ihtimamla kaçınılmalıdır. Müslüman kimliğinin ayrılmaz kesimi olan nezaket, zarafet ve itidalden uzak bir üslupla konuşmanın, yalnızca daha çok izlensin, daha fazla takip edilsin kanısıyla sansasyonel telaffuzlarda bulunmanın kimseye yarar sağlamayacağı açıktır.” diye konuştu.

“2,5 milyondan fazla insanımıza yardım ulaştırmayı hedefliyoruz”

Erbaş, düzgünlüğü yeryüzüne hâkim kılma idealiyle yola çıkan Türkiye Diyanet Vakfı ile “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin Beklenen Sensin” temasıyla bir proje yürüttüklerini de aktardı.

Vakfın bu yıl ramazan boyunca milletin takviyesiyle 81 vilayet ve tüm ilçelerde bu ayın manevi iklimini yaşatacağını anlatan Erbaş, şunları kaydetti:

“Her yıl kurduğumuz ve milyonlarca kardeşimize açtığımız düzgünlük sofralarını bu yıl da kuracağız. Bilhassa zelzele bölgesindeki 11 vilayetimizde iftar ve sahur sofralarına daha çok tartı vereceğiz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu ramazanda birinci etapta 100 bin besin kolisi, 100 bin hijyen paketi, 150 bin alışveriş yardım kartı, 1 milyon iftar-sahur ikramı ve 50 bin bayramlık kıyafet dağıtarak 2,5 milyondan fazla insanımıza yardım ulaştırmayı hedefliyoruz. Hayırseverlerimizin bağışlarıyla birlikte yardımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Ramazan ayı boyunca ‘Hediyem Kur’an Olsun’ kampanyası kapsamında 25 bin Kur’an-ı Kerim’i sarsıntı bölgesinde ve 81 vilayette kardeşlerimize ulaştıracağız.”

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, gereksinim sahiplerine yardım ulaştırmak isteyenlerin ramazan boyunca bağışlarını “www.tdv.org” ve “bagis.tdv.org” adreslerinden ya da banka hesaplarından yapabileceğini söyledi.

Bağışçıların tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız çizgilerden “FİTRE” yahut “FİDYE” yazıp 2177’ye SMS göndererek de bağışta bulunabileceklerini bildiren Erbaş, bir SMS fiyatının, bir fitre yahut fidye bedeli olan 70 lira olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.