Epilepsi hastası şifayı Türkiye’de beyin pili ameliyatında buldu
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Epilepsi hastası şifayı Türkiye’de beyin pili ameliyatında buldu

Epilepsi hastası şifayı Türkiye’de beyin pili ameliyatında buldu

ABONE OL
13/03/2023 10:36
Epilepsi hastası şifayı Türkiye’de beyin pili ameliyatında buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Epilepsi hastası şifayı Türkiye‘de beyin pili ameliyatında buldu

İSTANBUL – 9 yıl evvel şiddetli baş travması geçirdikten sonra şiddetli epilepsi nöbetleri yaşamaya başlayan Cibutili hasta, şifayı Türkiye‘de buldu. Beyin pili ameliyatı geçiren hastanın nöbetleri yüzde 80 oranında azaldı.

Halk ortasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, şiddetli nöbetlere ve mevte dahi neden olan sonuçlar doğuruyor. Epilepsi tedavisinde ise ilaç tedavisinin dışında son devirde teknolojik gelişmelerin olduğu cerrahi metotlarla de epilepsi nöbetleri büyük oranda önlenebiliyor. Bu gelişmeler ışığında beyin pili ameliyatı da epilepsi nöbetlerini önlemek ismine deva oluyor. 9 yıl evvel baş travması akabinde durdurulamayan epilepsi nöbetleri geçiren 33 yaşındaki Cibutili Mahad Ahmed Houssein, tedavi için Türkiye‘nin yolunu tuttu. Türkiye‘de beyin içerisine pil yerleştirilerek tedavi edilen Cibutili hastanın nöbetleri birinci etapta yüzde 80 oranında azaldı. Dünyada çok nadiren beyin pili teknolojisi ile ameliyat edilen epilepsi hastalarında uygulanan bu başarılı operasyon, Türkiye‘nin de tıp alanında teknolojik gelişmişliğini ortaya koydu.

Ameliyat en az yüzde 80 oranında epilepsi nöbetlerini önlüyor”

Türkiye‘de birinci defa uygulanan bu ameliyatın ayrıntılarını Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sait Öztürk verdi. Öztürk, “Hastamızda 9 yıl evvel yüksekten düşme sonucu şiddetli bir baş travması oluşmuştu. Hastalığın geldiği basamakta ilaç ile tedavi edilemediğini gördük. Hasta bize toplumsal medya üzerinden ulaştı. Kendisini ülkemize davet ettik ve hastanemizdeki denetimlerimiz sonrasında hastaya cerrahi bir müdahale yapılması gerektiğini kararlaştırdık. Epilepsi teşhisli hastaya ülkemizde birinci kere yapılan beyin pili ameliyatı uyguladık. Ülkemizde ve yakın coğrafyada (Doğu Avrupa, Türkiye ve Türki Cumhuriyetler) bu ameliyat daha evvel yapılmamıştı. Beyin pili ameliyatı çok inançlı bir ameliyattır. Bu ameliyat ile yüzde 80 oranında nöbetlerin azaldığını ve hayat kalitesinin arttığını görüyoruz” dedi.

“Epilepsi hastasına yapılan beyin pili ameliyatı Türkiye’de bir ilk”

Bu operasyonun ülkemizde birinci sefer yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk, “Ameliyatımız ortalama üç saat sürdü. Ameliyattan dört saat sonra hastamız oturdu, beslenmeye başladı. Hastalarımızı 3 gün hastanede nezaret altında tutuyoruz ve dördüncü gün hastamız günlük yaşantısına başlıyorlar. Beyin pili tedavisiyle hastalarımızın hayat kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. Nöbetler yüzde 80 oranında, kimi hastalar için ise yüzde 100’e yakın oranlarda önlenebiliyor. Kullandığımız şarj edilebilir pil teknolojisi ile pilin ömrü 18 yıla kadar uzuyor. Mevcutta uygulanan ilaç tedavisi hastaların ortalama yüzde 30’luk kısımda tesirli olamıyor. Bu kümedeki dirençli epilepsi hastalarında beyin pili ve açık ameliyatların daha tesirli olduğunu söyleyebiliriz. Beyin pili takıldığında ilaç tedavisine yeniden ek olarak devam ediliyor, ilerleyen periyotlarda ise ilaç dozlarını azaltmayı önerebiliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de sıhhat alanında yaşanan gelişmeleri de vurgulayan Doç. Dr. Öztürk, “Sağlık alanında tecrübelerimiz ülkemizi bölgede ön plana çıkardı. Yüksek teknoloji eserlere ulaşılabilirliğimizin olması, cerrahi olarak deneyimlerimiz üst seviye olması yurt dışından hastaların da ülkemizi tercih etmesinde tesirli oluyor” tabirlerini kullandı.

Ameliyat sonrası hiç nöbet geçirmedim”

Cibuti’den gelerek Türkiye’de ameliyat olan epilepsi hastası Mahad Ahmed Houssein ise geçirdiği beyin pili ameliyatı ile ilgili olarak, “9 yıl evvel geçirdiğim kaza sonrasında epilepsi hastalığım başladı. Her iki ayda 1-2 kez nöbet geçirirdim. Ameliyat sonrası hiç nöbet geçirmedim. Evvelki hayatım çok berbattı, ameliyat öncesi ve sonrası ortasında ömür kalitesi olarak büyük fark var” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.