Erbakan’ın yardımcısından 2 günde 2 farklı açıklama: 6284 sayılı kanunun kaldırılmasını istemedik, sözlerim çarpıtıldı
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Erbakan’ın yardımcısından 2 günde 2 farklı açıklama: 6284 sayılı kanunun kaldırılmasını istemedik, sözlerim çarpıtıldı

Erbakan’ın yardımcısından 2 günde 2 farklı açıklama: 6284 sayılı kanunun kaldırılmasını istemedik, sözlerim çarpıtıldı

ABONE OL
15/03/2023 09:08
Erbakan’ın yardımcısından 2 günde 2 farklı açıklama: 6284 sayılı kanunun kaldırılmasını istemedik, sözlerim çarpıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeniden Refah Partisi Genel Lider Yardımcısı Doğan Aydal, evvelki gün Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programına konuk olmuş ve Cumhur İttifakı’na iştirak için kural koştukları 30 unsurluk taleplerine ait açıklamalarda bulunmuştu. Aydal, içerisinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılmasını da öngören taleplerini AK Parti’ye ilettiklerini ve kendilerine “Hiçbir sorun yok” cevabı verildiğini söylemişti.

“YASANIN KALDIRILMASINI İSTEMEDİK, SÖZLERİM ÇARPITILDI”

Aydal’ın bu kelamları programda olduğu kadar kamuoyunda da büyük ses getirmiş ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Mevzuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Aydal kamuoyunda tartışmalara sebep olan “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine ait yasanın kaldırılmasını istemediklerini, kelamlarının çarpıtıldığını” sav etti.

“AK PARTİ’YE SUNDUĞUMUZ METİNDE BU TÜRLÜ BİR TABİR YOK”

Aydal, “AK Parti’ye sunduğumuz metinde ‘6284 sayılı yasa kaldırılsın’ diye bir tabir yok. Biz, ‘süresiz nafaka konusundaki mağduriyetlerin giderilmesini’ talep ediyoruz. Yani bir erkek ve bir bayan evleniyor. 2 ay evli kalıyorlar, iki ay sonra boşanıyorlar. 2 ay evli kalanlar için de eşler ‘süresiz nafaka ödemek zorunda kalıyor.’ Biz diyoruz ki bu mağduriyet giderilsin. Bir başka isteğimiz ise zinanın yasaklanması” tabirlerini kullandı.

6284 SAYILI KANUN NEDİR?

6284 sayılı Kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan bayanların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan şahısların korunması ve bu bireylere yönelik şiddetin önlenmesi gayesiyle alınacak önlemleri düzenliyor. Kanun’da şiddet; fizikî, cinsel, ruhsal yahut ekonomik açıdan ziyan görmenizle yahut acı çekmenizle sonuçlanan yahut sonuçlanması mümkün hareketler olarak tanımlanıyor.

6284 SAYILI KANUN’UN SAĞLADIĞI HAKLAR

1) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde yahut öbür bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.

2) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine yahut resen süreksiz muhafaza altına alınması.

3) Bayanın hayatî tehlikesi bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için Şahit Müdafaa Kanunu kararlarına nazaran kimlik ve ilgili başka bilgi ve evraklarının değiştirilmesi.

4) Şiddet uygulayanın, silahını kolluğa teslim etmesi, konuttan uzaklaştırılması.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.