Fransa’da grev ve protesto dalgası dinmiyor! Ülke çapında milyonlarca kişi yarın sokaklarda olacak
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Fransa’da grev ve protesto dalgası dinmiyor! Ülke çapında milyonlarca kişi yarın sokaklarda olacak

Fransa’da grev ve protesto dalgası dinmiyor! Ülke çapında milyonlarca kişi yarın sokaklarda olacak

ABONE OL
22/03/2023 14:36
Fransa’da grev ve protesto dalgası dinmiyor! Ülke çapında milyonlarca kişi yarın sokaklarda olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa‘da hükümetin emeklilik ıslahatının sonuncu kabulüyle ıslahata karşı çıkanlar başşehir Paris yanı sıra ülke genelinde farklı kentlerde sokağa inerken, vakit zaman polis ve göstericiler ortasında gergin anlar yaşanıyor.

YARIN GREVDE VE SOKAKLARDA OLACAKLAR

Ülkede, yarın emeklilik ıslahatına karşı kitlesel grev ve şovların 9.’su düzenlenecek. Şovlara ülke çapında milyonlarca kişinin katılması öngörülüyor. Grev ve protestolar nedeniyle ulaşım ve güç dahil birçok dalda önemli aksamaların yaşanması bekleniyor.

34 BÖLGEDE AKARYAKIT KASVETİ YAŞANIYOR

Birçok dalda olduğu üzere rafineri çalışanlarının grevi nedeniyle ülkedeki akaryakıt istasyonlarının yüzde 13,1’inde hizmet verilemiyor. Ülke basınındaki haberlere nazaran, Fransa genelinde 34 bölgede akaryakıt meşakkati yaşanıyor.

İSTASYON GİRİŞLERİNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Rafineri çalışanlarının grevinden kaynaklanan akaryakıt kıtlığı nedeniyle istasyon girişlerinde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Ülkedeki akaryakıt istasyonlarının üçte birine sahip TotalEnergies, akaryakıt ve dizel badiresini gidermek için harekete geçtiğini açıklasa da akaryakıt derdinin grevlerin uzaması nedeniyle daha da artması öngörülüyor.

OLAYLARIN GEÇMİŞİ

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne 16 Mart’ta, bir yasa tasarısının Meclis’ten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan anayasa unsurunu tartışmalı emeklilik ıslahatı tasarısı için uygulamaya koyduğunu açıklamıştı. Karar sonrası ülkede protestolar ve şovlar düzenlenirken sendikalar, birçok dalda grevlerin devam etmesi kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti, sert protestolara neden olan tartışmalı emeklilik maddesine karşı muhalefetin meclise getirdiği itimat oylamasını az bir farkla kazanmıştı.

İşte olaylardan kareler;

Kaynak: AA / Aktüel

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.