Hacca giderken hangi aşılar yapılır? Menenjit aşısı neden yapılır? Menenjit aşısı yapılmaz ise ne olur?
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Hacca giderken hangi aşılar yapılır? Menenjit aşısı neden yapılır? Menenjit aşısı yapılmaz ise ne olur?

Hacca giderken hangi aşılar yapılır? Menenjit aşısı neden yapılır? Menenjit aşısı yapılmaz ise ne olur?

ABONE OL
10/03/2023 11:48
Hacca giderken hangi aşılar yapılır? Menenjit aşısı neden yapılır? Menenjit aşısı yapılmaz ise ne olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir müddettir kamuoyunda beklenen Hac kuraları çekildi, hacı adayları belirli oldu. Hac ibadetini yerine getirecekler hangi aşıları yapacaklarını araştırıyor. Mecburî olan aşılar haccı adayları tarafından merak ediliyor. Pekala, Hacca giderken hangi aşılar yapılır? Menenjit aşısı neden yapılır? Menenjit aşısı yapılmaz ise ne olur? Ayrıntılar haberimizde…

HACCA GİDERKEN HANGİ AŞI YAPILIR?

Hac ve Umre ziyaretine gidecek bireylere meningokok, çocuk felci ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşılarının uygulanmaktadır. Ayrıyeten aşıların yapılması Covid -19 salgın hastalığı sonrası günümüze kadar yapılan tüm hac ve umre ziyaretlerinde mecburî hale gedilirmiştir.

MENERJİT AŞISI NEREDE YAPILIR?

Menenjit aşısı hem çocuklara hem de yetişkinlere tavsiye edilmektedir. Bilhassa hac ve umreye gidecek olan yetişkinler menenjit aşısı olmaktadır. Menenjit aşısı aşı merkezlerinde, sıhhat ocaklarında ve hac-umre tertip şirketlerinde yapılmaktadır. Bu aşı yapılırken aşısının kasa yapılması epeyce değerlidir. O yüzden aşının kime yaptırıldığına dikkat edilmelidir.

HACCA GİDECEKLERE MENERJİT AŞISI NEDEN YAPILIR?

Menenjit aşısı, meningokok bakterisinin neden olduğu enfeksiyonları önlemek için kullanılır ve aşının yapılması, çocuğun meningokok enfeksiyonlarına karşı korunmasını sağlar ve çocuğun bu enfeksiyon geçirme ihtimalini değerli ölçüde azaltır.

MENERJİT AŞISI YAPILMAZ İSE NE OLUR?

Hayatta kalan çocukların ise %20-40 ‘ında komplikasyolar gelişerek nöbetler, felç, nörolojik hareket kayıpları, görme ve işitme kaybı, kol yada bacakta kangrene bağlı ampütasyonlar üzere önemli, geri dönüşsüz sekellere yol açar.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.