HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan İHA muhabirine önemli açıklamalar
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan İHA muhabirine önemli açıklamalar

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan İHA muhabirine önemli açıklamalar

ABONE OL
19/03/2023 20:08
HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’ndan İHA muhabirine önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhur İttifakı’na iştirak süreci ve parti siyasetleriyle ilgili İHA muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HÜDA-PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ile geçekleştirdiği görüşme sonrasında HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na dahil olmasının akabinde gözler HÜDA-PAR cephesine çevrildi. Yaşanan süreç ve parti siyasetleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, “Hem Cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçiminde birlikte hareket etmek için Cumhurbaşkanı bize Cumhur İttifakı’na katılmamız ve dayanak vermemiz doğrultusunda bir talepte bulundu” dedi.

“Biz Cumhurbaşkanı’na Cumhurbaşkanlığı seçiminde dayanak vereceğimizi açıkladık”

“Sanki ittifak yapan partilerin programları ya da memleketin tüm sorunlarıyla ilgili kanıları tam bir ahenk içerisinde olmak zorundaymış üzere cümleler kuruluyor”

HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’nda kendi programı ve kendi kimliğiyle yer alacağını, ittifaktaki partilerin niyetlerinin birebir uyuşmasına gerek olmadığını vurgulayan Yapıcıoğlu, mevzuya ait şu kelamları kaydetti:

“Hem AK Parti hem de Milliyetçi Hareket Partisi tarafından bu hususla ilgili birçok açıklama yapıldı. Cumhur İttifakı’nda bulunan partilerin hiçbiri başka partilere iltihak etmiş değil. Hatta 2018 seçimlerinde AK Parti listelerinden seçime katılan Büyük Birlik Partisi bile kendi programı, duruşu ve siyasi görüşü farklı olan bir partidir. Biz de şimdi bu görüşmelere başlamadan evvel de bir ittifak içerisinde yer alabileceğimizi lakin kendi programımız, rengimiz ve kimliğimizle bir ittifak içerisinde yer alma imkanı varsa bunu değerlendirebileceğimizi söyledik. Israrla bu bahis üzerinde sorular soruluyor. Bir şeyler kaşınmak istiyor. Güya ittifak yapan partilerin programları ya da memleketin tüm sıkıntılarıyla ilgili fikirleri tam bir ahenk içerisinde olmak zorundaymış üzere cümleler kuruluyor. Bu türlü bir mecburilik yok. Şayet HÜDA-PAR Cumhur İttifakı’na katılıp yoluna orada devam edecekse, HÜDA-PAR ne AK Parti’ye ne de Cumhur İttifakı’nın bileşenleri olan öteki partilere iltihak etmeyecek. HÜDA-PAR kendi kimliğiyle kalacak. Elbette başka partilerin de o denli. Farklı programlara sahip AK Parti ve MHP’nin de kimi hususlarda dünya görüşleri farklı. Elbette birbiriyle örtüşen noktalara da sahipler. Fakat bu ittifak geçen seçimden bu yana meselesiz yürüyor. Rastgele bir sıkıntıda bir koalisyon üzere bütün partilerin ortak imzasıyla bir siyaset yürütülecek derseniz o vakit eza çıkar. Bu ittifakın içerisinde yer aldığı için MHP kendi kimliğinden vazgeçti mi, geçmedi. Şayet olacaksa biz de kendi kimliğimizle bu ittifakın içerisinde yer alacağız. Anlaştığımız noktalarda daha büyük gayeler varken, dışarıdan bu kadar akın varken ya da memleket bu kadar sıkıntı bir süreçten geçerken bunlara takılıp bir fitne çıkartmaya çalışanlar kendi umduklarını bulamayacaklar, hevesleri kursaklarında kalacak.”

“Sapıklık özgürlüğü yoktur. Bizim inancımızda bu türlü bir özgürlük yoktur”

Genel Lider Yapıcıoğlu, parti programında yer alan “Hakaret, iftira, şiddete başvurma, ırkçılık, ayrımcılık, toplumun kutsal pahalarını aşağılama ve insan fıtratına karşıt fiillerin savunulması, niyet özgürlüğü olarak bedellendirilemez ve himaye edilemez” siyasetinde yer alan insan fıtratına karşıt fiillerin ne olduğuna dair sorulan soru üzerine “Tam özgürlükçülük diye bir şey hiçbir niyet sisteminde yoktur. Hiç kimsenin toplumun haklarını çiğnemeye, toplumun huzurunu ve nizamını bozmaya bir hürriyeti olamaz. Diğerinin özgürlüğünün başladığı yerde sizin özgürlüğünüz biter. Örneğin sapıklık özgürlüğü yoktur. Bizim inancımızda bu türlü bir özgürlük yoktur. Onlar gayri fıtri hareketlerdir. Siz o hareketleri yayma ve propagandasını yapma özgürlüğüne sahip olamazsınız. Bizim düşündüğümüz tertipte ve yönetim biçiminde bu türlü bir özgürlüğü biz tanımıyoruz” sözlerini kullandı.

“25 yıl evli kalan bayan bilhassa de anneyse primleri devlet tarafından karşılanmak üzere emeklilik hakkı tanınmalıdır”

Kadınların erkeklerle birlikte çalışması ve bayanların çalışma hayatında bulunmasına yönelik olarak fikirlerini açıklayan Genel Lider Zekeriya Yapıcıoğlu, “Kadınlar ile erkekler şayet bayanların biyolojik ve fiziki özelliklerine uygunsa çalışması mümkündür. Mesela maden personelliği üzere ağır bir alanda bayanları çalıştırabilir misiniz? Bayan fıtratı prestijiyle narin ve naziktir. Fiziki güç isteyen işlerde bayanları çalıştırmak zulümdür. Bayan şayet çalışmak istiyorsa çalışmalıdır. Zorunda olduğu için çalışmamalıdır. Hiçbir bayan çalışmak zorunda kalmamalıdır. Şayet istiyorsa önüne hiçbir mahzur koyulmamalıdır. Bayanın fıtratına uygun olmayan, gücünü aşan işlerde çalışmamalıdır. Çocuklar için de birebiri geçerlidir. Çocuklar çalıştırılmamalıdır. Şayet bir bayan ya da çocuk gereksinim nedeniyle çalışmak zorundaysa devlet ve idare o çocuk ve bayanın bütün gereksinimlerini karşılamalıdır. Annelik çok kutsal bir iştir. Yalnızca bir alanda değil. Pek çok mesleğin birebir anda icra edilmesidir annelik. Çocuk yetiştirmek toplumun geleceği açısından çok ulvi bir vazifedir. Çok özveri isteyen iştir. Bu işin hafta sonu müsaadesi yahut çalışma saatleri yoktur. Bu yüzden biz, 25 yıl evli kalan bayan bilhassa de anneyse primleri devlet tarafından karşılanmak üzere emeklilik hakkı tanınmalıdır” dedi.

“Anayasayı değiştirmek için bütün siyasi tarafları bir masa etrafında toplar bu toplumun sahiden kendi anayasasını yapmasını sağlardım”

Eğer yarın cumhurbaşkanı olabilseydi birinci olarak neyi değiştirirdi sorusunun üzerine anayasayı, eğitim sistemini ve yargı sistemini değiştireceğini belirten Yapıcıoğlu,

“Anayasayı değiştirirdim. Büsbütün sivil bir anayasa yapardım. Anayasayı tek başıma cumhurbaşkanı olarak değiştirmezdim. Anayasayı değiştirmek için bütün siyasi tarafları bir masa etrafında toplar bu toplumun hakikaten kendi anayasasını yapmasını sağlardım. 1982 Anayasası, 12 Eylül 1980’de idareye el koyan askeri bir cunta tarafından hazırlanan bir anayasadır. 20 defa değişime uğramış lakin hala devam ediyor. Eğitim sistemiyle ilgili önemli değişiklikler yapmak gerekiyor. Eğitimde bir sistem yok. Hükümetlere nazaran değil bakanlara nazaran değişiyor. Daima bir yaz boz tahtası. Adalet sistemine çok önemli bir dokunuş gerekiyor. Tam bağımsız bir yargının oluşması için müdahalelerde bulunmak gerekiyor. Rastgele bir kişi yahut partinin tek başına yalnızca kendi kanıları doğrultusunda toplumu ikna etmeden ya da toplumun farklı kesitleriyle bir konsensüs oluşturmadan bu değişiklikleri yapması mümkün değil. Birileri ben hükümet olursam sihirli değnekle dokunur üzere her şeyi bir anda değiştirebilirim, hayır. Hiç kimse tek başına bütün toplumun temsilcisi olamaz. Cumhurbaşkanı bir kral değildir, olmamalıdır” açıklamalarında bulundu.

“HÜDA-PAR’ın oylarının arttığını, onlar da yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarıyla görüyorlar”

HÜDA-PAR’ın 2018 seçimlerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediğine ve bununla ilgili yapılan açıklamalar olduğuna fakat 5 yıl evvel gerçekleştirilen seçim öncesinde bu mevzunun bu kadar tartışılmamasının nedenini artan oy oranlarına bağlayan HÜDA-PAR başkanı Yapıcıoğlu, “Biz 2018 Genel Seçimleri’nde de Cumhurbaşkanını destekleyeceğimizi söyledik ve destekledik. Ancak parlamento seçimlerinde biz kendi adaylarımızla seçimlere katıldık. 2018’de bu kadar yaygara çıkmadı zira o vakit 6 farklı cumhurbaşkanı adayı vardı. Seçimlerin birinci çeşitte bitme ihtimali yüksekti. İkinci çeşide kalsaydı tahminen o vakit yaygara çıkacaktı. Muhalefet kesiti seçimlerin ikinci çeşide kalacağını bekliyordu. Mevcut dengeyi bizim değiştirebilme potansiyelini bizden beklemiyorlardı. Şu anda ise muhalefet kendisini cumhurbaşkanı seçimini kazanmaya yakın görüyor. Lakin aslında istikrarlı bir durum var. On bin oyun çok şeyi değiştirebileceğini muhalefet de görüyor. HÜDA-PAR’ın oylarının arttığını onlarda yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarıyla görüyorlar. Her ne kadar kimi şirketler bize karşı bir karartma uygulasalar da. Bu istikrarlar bozulduğu için birilerinin istikrarı bozuldu. İstikrar bozulduğu için birilerinin kimyası bozuldu. Hem Millet İttifakı’ndaki partiler hem de rastgele bir ittifak içerisinde olmayan pek çok partiyle görüştük. Ama Millet İttifakı’na iştirak tarafında resmi bir davet gelmedi. 6’lı Masa’nın haricindeki birçok partiden resmi davet geldi. Lakin onlar çok uygulanabilir ve gerçekçi davetler olmadığı için onları çok düşünmedik” dedi.

Ayrıca HÜDA-PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu parti olarak 2023 Genel Seçimleri’ndeki gayelerinin yüzde 3 olduğunu ve şayet o maksadı yakalayabilirlerse her seçimde bunun üzerine ek ederek çıtayı yükselteceklerini vurguladı. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.