Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvanlar ilaçlanmaya başladı
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvanlar ilaçlanmaya başladı

Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvanlar ilaçlanmaya başladı

ABONE OL
11/03/2023 15:48
Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvanlar ilaçlanmaya başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Iğdır‘da şap hastalığı alarmı: Hayvanlar ilaçlanmaya başladı

IĞDIR – Türkiye‘nin birçok vilayetinde görülen şap hastalığından ötürü bütün hayvan pazarları kapatılırken hastalığın önlenmesi ve yayılmasını engellemek için Iğdır’da şap ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yapılıyor.

Türkiye‘nin değişik bölgelerinde hayvanlarda görülen “Şap Hastalığı” hasebiyle Türkiye geneli canlı hayvan pazarları süreksiz müddet ile kapatıldı. Türkiye geneli “Şap Hastalığı” alarmı verilirken hastalığın önlenmesi ve yayılmasını engellemek için şap ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması başlatıldı. Iğdır’da Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları alana inerek ilaçlama çalışması başlattı.

Iğdır’ın Akyumak köyünde bir çiftlikte yapılan aşılama ve dezenfeksiyon sürecine katılan Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu kentte 60 bin büyükbaş hayvana birinci başta aşılama ve dezenfeksiyon sürecinin yapılacağını belirterek; “İlimizde şu anda gruplarımızla bir arada şap hastalığına karşı çaba çerçevesinde alandayız. Bu çerçevede ‘Sat 2 şap’ virüsü ile ilgili aşılarımız elimize ulaştı. Şu anda aşılama çalışmalarımızı merkez ilçemize bağlı Akyumak köyünde yapıyoruz. Hafta sonu olmasına karşın kent genelinde 15 takımımız bugün çalışmalarını yapmak üzere görevlendirildi. Tüm sıhhat çalışanı şu an alandadır. Natürel bir tarafta aşılama çalışması yapılırken bir taraftan da biyogüvenlik önlemleri alınıyor. Bununla ilgili bilgilendirme yapıyoruz, bununla ilgili broşürler oluşturduk. Ziyaret ettiğimiz her işletmeye üreticilerimize her mevzuda bilgilendirmelerimizi sağlamak için çalışma yapıyoruz. Dezenfeksiyon süreci biyogüvenlik tedbirlerimizden bir adedidir. İşletmelere giriş çıkış ne hal olacak hijyen açısından paklık açısından hastalık riski buluşma riski ortadan kaldırma için neler yapmalıyız konusunda oluşturduğumuz broşürlerimizi vatandaşlarımıza takdim ediyoruz. Bizim 2023 yılı programımız 60 bin büyükbaş hayvana aşı yapmak. Bunlardan sonra da ileriye giderek kısmen küçükbaş hayvanlara da tıpkı aşıyı yapmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.