İsrailli aşırı sağcı Bakan’dan skandal sözler: Filistin halkı diye bir şey yok, sahte bir millet ürettiler
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • İsrailli aşırı sağcı Bakan’dan skandal sözler: Filistin halkı diye bir şey yok, sahte bir millet ürettiler

İsrailli aşırı sağcı Bakan’dan skandal sözler: Filistin halkı diye bir şey yok, sahte bir millet ürettiler

ABONE OL
20/03/2023 17:08
İsrailli aşırı sağcı Bakan’dan skandal sözler: Filistin halkı diye bir şey yok, sahte bir millet ürettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jerusalem Post gazetesinin haberine nazaran bir müddet evvel Filistin beldesi Huvvara’nın “yeryüzünden silinmesi” gerektiği tarafındaki kelamlarıyla büyük reaksiyon çeken Smotrich, Paris ziyareti sırasında Likud Partisi’nin eski Lideri Siyonist Jacques Kupfer’i anma merasiminde yaptığı konuşmada tekrar reaksiyon çekecek açıklamalarda bulundu.

“FİLİSTİN HALKI DİYE BİR ŞEY YOK”

Smotrich, “Filistinliler diye bir şey yok zira Filistin halkı diye bir şey yok. Filistinliler kim? Ben Filistinliyim.” sözlerini kullandı.

19. YÜZYILDA BÖLGEYE GELDİKLERİNİ ÖNE SÜRDÜ

İsrail‘in kurulmasından evvel ailesinin buraya yerleştiğini, onların ve kendisinin “gerçek Filistinli” olduğunu sav eden Smotrich, Filistinlilerin bu coğrafyaya 19. yüzyıldaki göç dalgasıyla geldiğini ve Musevilerin, Kutsal Kitap’taki kehanetlere nazaran topraklarına dönmesinden sonra kimi Arapların bundan hoşlanmadığını ileri sürdü.

“SAHTE BİR MİLLET ÜRETTİLER”

Smotrich, “Sahte bir millet ürettiler sonra da Siyonizm ile uğraş için İsrail topraklarında uydurma bir hak argüman etmeye çalıştılar. Bu, tarihi ve Kutsal Kitap’ta anlatılan bir gerçek. Bu gerçek, İsrail’deki Araplar tarafından işitilmeli. Bu gerçek, İsrail’deki başı karışık Yahudi halkı tarafından duyulmalı. Bu gerçek, Elysee’de ve Beyaz Saray’da duyulmalı. Bu gerçek, tüm dünyada duyulmalı.” diye konuştu.

KRİTİK VAZİFELERDE YER ALMIŞTI

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda kurduğu koalisyon hükümetinde, Filistinlilere yönelik ırkçı hareket ve telaffuzlarıyla tanınan, Yahudi yerleşimcilerin destekçisi çok sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir üzere isimler kritik misyonlara getirilmişti. Maliye Bakanı Smotrich, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu akınlarına amaç olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söylemişti. Bu kelamları memleketler arası arenada ağır reaksiyon toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, rastgele bir resmi görüşme yapamamıştı.

Paris’teki Jacques Kupfer’i anma merasimi de gelen yansılar üzerine birinci planlandığı merkezde yapılamamış ve öbür bir salona alınmıştı. İsrailli Bakan ise bu durumu “İsrail nefreti her yerde” formunda yorumlamıştı. Smotrich ve İsrail siyasetinde son devirde öne çıkan çok sağın öbür figürleri, “Filistin diye bir halkın bulunmadığını ve bu nedenle Filistinlilerin bağımsızlık haklarının olmadığını” savunuyor.

Kaynak: AA / Aktüel

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.