İsveç’te yetenek yarışmasında Türk genci Samet, zekasıyla ikinci oldu
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • İsveç’te yetenek yarışmasında Türk genci Samet, zekasıyla ikinci oldu

İsveç’te yetenek yarışmasında Türk genci Samet, zekasıyla ikinci oldu

ABONE OL
18/03/2023 17:28
İsveç’te yetenek yarışmasında Türk genci Samet, zekasıyla ikinci oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsveç‘te kamu televizyonu TV4’de yayımlanan yetenek yarışında 15 yaşındaki Türk genci Samet Şanlı, performansıyla alkış topladı. Programın sonunda heyet üyeleri, “matematik dehası” olarak nitelendirdikleri Aziz’in, zihinsel çarpma ve bölme süreçlerini hesap makinesi suratında yaparak sorulara yanlışsız yanıt verdiği için ikinci olduğunu açıkladı.

“BİRİNCİLİK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIM”

Taklitten şarkıcılığa, fotoğraftan dansa birçok bahiste 40 adayın yeteneklerini sergilemek maksadıyla katıldığı yarışta muvaffakiyet gösteren Ulu, yaptığı açıklamada, ikincilikten ötürü keyifli olduğunu söyledi. Matematiği çok sevdiğini belirten Samet Şanlı, birincilik için çok uğraştığını lakin heyetin kararına saygılı olduğunu lisana getirdi. Oğlunun küçük yaştan itibaren matematiğe düşkün olduğunu kaydeden Aydın Ulu de Samet’in hafızasının inanılmaz olduğunu söyledi.

“OĞLUMUN VERDİĞİ YANITLAR ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI”

Baba Büyük, “Küçük yaştan beri güçlü hafıza ve süratli matematik süreçlerini çözme yeteneği ile oğlum dikkati çekiyordu. Bu hususta okulda girdiği müsabakada birinci oldu. Daha sonra oğlumu bu müsabakaya yönlendirdiler, burada da ikinci oldu, ailece çok mutluyuz” sözlerini kullandı. Yarışa katıldıktan sonra oğlunun İsveç medyasında ilgi gördüğünü anlatan Ulu, “Oğlum, kimi televizyon kanallarının daveti üzerine programlara çıkarıldı. Programlarda sorulan zihinsel çarpma ve bölme süreçlerine çok süratli karşılıklar verdiği için şaşkınlıkla karşılandı. İnanılmaz bir hafızası var, inşallah ileride Samet’i büyük yerlerde görmeyi umuyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / Yeni

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.