Kadıköy’de Geleneksel Çarşı ve Moda, kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi
  • Haber Yeli
  • Ekonomi
  • Kadıköy’de Geleneksel Çarşı ve Moda, kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi

Kadıköy’de Geleneksel Çarşı ve Moda, kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi

ABONE OL
05/03/2023 13:00
Kadıköy’de Geleneksel Çarşı ve Moda, kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1991 yılında ilan edilen Kadıköy Merkez Klasik Çarşı Kentsel Sit Alanı hududu, Muhafaza Bölge Şurasının 28.09.2022 tarih ve 9900 sayılı kararı ile genişletildi.

3. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Bu karar ile Caferağa Mahallesinin ve Osmanağa Mahallesinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 87 hektarlık bölge Kentsel Sit Alanı ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edildi. İlan edilen sit alanının tamamı; çalışmaları devam eden Kadıköy Merkez Nazım İmar Planı sonu kapsamında kalıyor.

İMAR PLANI ÇALIŞMASI NİSAN AYINDA İLETİLECEK

Sit alanı ilan edilen yerlerde yasa gereği Müdafaa Hedefli İmar Planı yapılması gerektiğinden; “Koruma Hedefli İmar Planları ve Etraf Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Kontrolü ve Müelliflerine Ait Yöntem ve Temellere İlişkin Yönetmelik” doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar nedeniyle daha evvel Ocak ayında tamamlanacağı ilan edilen nazım imar planı çalışmasının Büyükşehir Belediye Meclisine iletilme tarihi 2023 yılı Nisan ayı olarak revize edildi.

Sit Alanı İlanı ile meri mevzuat gereği;

  • Geçiş devri müdafaa asılları ve kullanma kuralları belirleninceye kadar Sit alanı ilan edilen hudut içinde Meri İmar Planlarının uygulamaları durdurulmuştur.
  • Koruma Konseyi tarafından geçiş periyodu müdafaa temelleri ve kullanma koşulları belirlenmesiyle birlikte; sit alanı ve etkileşim geçiş alanı içinde yapılacak uygulamalar müdafaa heyetinin onayına tabidir.
  • Koruma Emelli Uygulama İmar Planı onaylandıktan sonra; tescilli parseller ve bu parsellere komşu olan parsellerdeki her türlü inşai ve fiziki uygulamalar müdafaa bölge konseyinin müsaadesine tabidir. Öteki parsellerdeki yeni yapı yahut imar uygulamaları, muhafaza emelli imar planı ve planın tamamlayıcı eklerinde belirtilen şartlar doğrultusunda yapılacaktır.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.