Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak

Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak

ABONE OL
19/03/2023 09:24
Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümet olarak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı sarsıntılardan etkilenen bireylerin mülteci yerleştirme müracaatları da dahil olmak üzere süreksiz ve kalıcı ikamet müracaatlarını sürece koyacaklarını duyurdu.
Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda hala Kanada‘da bulunan fakat vize mühletleri dolan Türkiye ve Suriye vatandaşlarının kalış müddetlerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağını açıkladı.

BAŞVURULAR 29 MART TARİHİNDE BAŞLIYOR

Türkiye’den Kanada‘ya gelmek için başvuracaklarla, hala Kanada‘da bulunan lakin vize mühletleri dolan Türk vatandaşları, vize önceliği ve kolaylığına ait kararlara uygun müracaatlarını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecekler.

“ÖDENEN FİYATLARDAN FERAGAT EDECEĞİZ”

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi; “29 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet müracaatında bulunanların zelzeleler nedeniyle seyahat evraklarını kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport yahut seyahat dokümanı gerekliliği ile bu evraklar için ödenen fiyatlardan feragat edeceğiz. Bu yeni tedbirler, sarsıntılardan ferdî olarak etkilenenlerin denizaşırı müracaatlarına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut süreksiz ikamet müracaatları ile kalıcı ikamet müracaatları, mülteci yerleştirme müracaatları dahil öncelikli olarak sürece alınmaktadır.”

“HÜKÜMETİMİZ MUHTAÇLIĞI OLANLARI DESTEKLEMEYE HER VAKİT HAZIR”

Bakan Fraser açıklamada, ” Kanada, Türkiye ve Suriye’de yıkıcı sarsıntılardan etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan milletlerarası krizlere karşılık vermeye ve gereksinimi olanları desteklemeye her vakit hazır olacaktır” tabirlerini kullandı. Bu ortada Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise açıklamada, sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye vatandaşlarını destekleme taahhüdünü sürdürdüklerini kaydetti. Bakan Algahbra, “Birçok Kanadalının sarsıntılardan etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü tedbirler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni tedbirlerle, şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu güç vakitte dayanak ve yardım sağlamakta kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Seyit Aydoğan – Şimdiki

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.