Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyarete Babacan’dan ilk yorum: Olumlu karşılarız, herkes demokrasi istiyor
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyarete Babacan’dan ilk yorum: Olumlu karşılarız, herkes demokrasi istiyor

Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyarete Babacan’dan ilk yorum: Olumlu karşılarız, herkes demokrasi istiyor

ABONE OL
10/03/2023 01:12
Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyarete Babacan’dan ilk yorum: Olumlu karşılarız, herkes demokrasi istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklanmasının çabucak akabinde HDP’den dikkat çeken bir davet geldi. HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı iyi olsun, kendisiyle genel merkezimizde konuşmak için ziyaretini bekliyoruz” dedi. Sancar’ın davetine olumlu karşılık veren Kılıçdaroğlu, “”Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim.” sözlerini kullandı.

“PRENSİP OLARAK PARTİ KAPATILMASINA KARŞIYIZ”

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti ile ilgili Millet İttifakı’nın ortaklarından Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan, değerlendirmelerde bulundu. Katıldığı Habertürk canlı yayınında konuşan Ali Babacan, ziyareti desteklediklerini belirtti. Babacan, şunları söyledi: “Daha evvel açıklamıştık, prensip olarak parti kapatılmasına karşıyız. Cürmün ferdiliği unsuru var hukukta. Beşerler kabahat işlemişse insanların ferdi olarak düzgün yargı sürecinden sonra cezalandırılması doğal. Fakat kurumu cezalandırmaya prensip olarak karşıyız. HDP’nin çizgisine bakarsanız kapatılan bir sürü parti var. Kapatmakla siyasi çizgiyi değiştiremiyorsunuz, yalnızca tabelalar değişiyor. Seçime yakın vakitte parti kapatma büsbütün operasyon olarak algılanırdı.

“CUMHURBAŞKANI ADAYINA ÖTEKİ PARTİNİN DE TAKVİYE VERMESİNİ OLUMLU KARŞILARIZ”

Anayasa Mahkemesi’nin her iki kararını hukukçu arkadaşlarımız olumlu karşıladı. Bütün mevzularımızı yasal, demokratik siyaset içerisinde konuşacağız. Parlamentoda çözeceğiz. Masalarda çözeceğiz. En kıymetli adres TBMM’dir. Herkes gelir konuşur. Vatandaşlarımızın siyasi iradesini temsil eden partilerin Meclis çatısı altında olması doğaldır. Bildiğim kadarıyla HDP’ye bakanlık kararı yok. Cumhurbaşkanı adayına öteki partinin de dayanak vermesini olumlu karşılarız.

“HERKES DEMOKRASİ İSTİYOR”

Şu anda herkes sistem değişsin istiyor. Ülkeye gerçek manada demokrasi gelsin istiyor. Ortak hissede demokrasi ve parlamenter sistem. İnşallah seçimi rahatlıkla kazanacak güç birliğini şu anda oluşturmuş durumdayız. Rastgele parti ortak adayınızı desteklerim derse çok şad oluruz. Herkes demokrasi istiyor. Bunun pazarlığı olmaz. Bunun pazarlığı olmaz ki, daha yeterli demokrasi olsun diye olur.

“ADAY ÇIKARMALARI KENDİ TERCİHLERİ”

Mektubu okudum. Son paragrafı Kürtçeydi arkadaşlarıma çeviri ettirdim. ‘HDP seçmeni olarak yazıyorum’ dedi. Şahsi görüş, kurumsal değil. Kurumsal bir şey olsa, HDP’den gelse yorum yapmak daha düzgün olabilir. Seçmen olarak yazmış, münasebetiyle kendi tespitleri. Aday çıkarmaları kendi tercihleri. Biz isteriz ki, muhalefetteki partiler, yalnızca HDP değil, herkes bizim adayımızı desteklemeleri. Ne kadar çok oy alırsak birinci tıpta açık orta kazanırız.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.