Liseliler köy köy gezip tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar

Liseliler köy köy gezip tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar

ABONE OL
20/03/2023 11:56
Liseliler köy köy gezip tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayburt’ta, Dede Korkut, Bamsı Beyrek, Yasal Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Şerife Bacı, Şair Ululuğu, Aşık Veysel, Mehmet Akif Ersoy, Saltuk Beyefendi ve Hatice Safiye Ali’nin hayatı bir küme liseli tarafından sahnelenen tiyatro oyunlarıyla köy okullarındaki öğrencilere anlatılıyor.

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin ülkenin medeniyet birikimini ve bu birikimin köşe taşları olan öncü şahsiyetleri tanıyıp anlamalarına katkıda bulunmak hedefiyle ” Dede Korkut‘un Torunları Medeniyetin İzinde Projesi”ni başlattı.

Bu kapsamda, 5 liseden 10 öğrenci 3 ay eğitim alarak canlandıracakları tarihi şahsiyetler için hazırlandı.

Eski periyotlara ilişkin kostüm giyen liseliler, öğretmenleri nezaretinde köylerdeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri için oyunlar sahneliyor.

Bugüne kadar 8 köy okulunda yüzlerce öğrenci karşısına çıkan tiyatro grubu, daha sonra merkeze bağlı tüm ortaokullarda sahne almayı hedefliyor.

“Gelecek yıllarda inşallah farklı şahsiyetleri de bu kapsama dahil edeceğiz”

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Muammer Şimşek, AA muhabirine, Dede Korkut

Gelecek yıllarda farklı isimleri de bu kapsama dahil edeceklerini belirten Şimşek, öğrencilerin bir periyot boyunca öğretmenleriyle çalıştığını, gerek kostümleri gerek anlatımlarıyla tesirli şovlar sunduğunu anlattı.

Şimşek, grubun sabah ve öğlen olmak üzere günde iki köy okulunda aktiflik yaptığını söz ederek, “Tüm öğrencilerimizin, tarihe istikamet veren şahsiyetlerimizi belleklerine yerleştirilmesi hem de biriktirdiğimiz medeniyetimizde kimlerin tesiri olduğunu öğrenmeleri için çaba sarf ediyoruz. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Kendimi adeta Mehmet Akif Ersoy olarak hissettim”

Lise öğrencisi Emirhan Aktürk, canlandırdığı Mehmet Akif Ersoy’u en hoş formda tanıtmak için çabaladığını söyledi.

Dede Korkut‘u canlandıran Furkan Erdoğan da severek ve yaşayarak anlattığı rolüyle öğrencileri bilgilendirirken kendisinin de Dede Korkut hakkında yeni şeyler öğrendiğini kaydetti.

Öğrencilerden Hanzede Irmak ise köy köy dolaşıp Şerife Bacı’yı canlandırdığını belirterek, çocuklardan aldıkları gücün kendilerini keyifli ettiğini söyledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.