Mahkemeden emsal karar! 25 yıl çalıştığı fabrikadan emekli olunca kovulan EYT’li, davasını kazandı
  • Haber Yeli
  • Ekonomi
  • Mahkemeden emsal karar! 25 yıl çalıştığı fabrikadan emekli olunca kovulan EYT’li, davasını kazandı

Mahkemeden emsal karar! 25 yıl çalıştığı fabrikadan emekli olunca kovulan EYT’li, davasını kazandı

ABONE OL
11/03/2023 14:36
Mahkemeden emsal karar! 25 yıl çalıştığı fabrikadan emekli olunca kovulan EYT’li, davasını kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte Yaşa Takınlanlar’a ( Eyt ) yönelik düzenlemenin yürürlüğe girmesi, 2 milyondan fazla kişiyi sevince boğarken, EYT’li olarak ikili maaş hayali kuranları yakından ilgilendiren davada mahkeme, emsal niteliğinde bir karara imza attı.

“EMEKLİ ÇALIŞTIRMIYORUZ”

Tam 25 sene boyunca çalıştığı işyerinden emekli olduktan sonra ’emekli çalıştırmıyoruz’ denilerek kovulan emekçiye mahkemeden müjde geldi. Mahkeme kararına münasebet olarak; işyerinde emekliliği hak edenlerin işten çıkarılmasına dönük objektif bir kararın bulunmamasını gösterdi.

GENÇLİĞİNİ VERDİ

Gençliğini verdiği fabrikadan emekli olduğu gerekçesiyle işten çıkartılan personel, İş Mahkemesi’nin yolunu tutarak işe iade davası açtı. Davacı emekli personel; emeklilik nedeniyle yapılan fesihlere ait idare şurası kararının objektif olarak uygulanmadığını, davalı patron tarafından yapılan feshin geçerli nedene dayanmadığı belirterek işe iadesine ve mali sonuçlarına karar verilmesini istedi.

MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ

Davalı şirket avukatı, iş akdinin geçerli nedenle fesih edildiğini belirterek davanın reddini savundu. Mahkeme, davalı patron tarafından yapılan feshin geçerli nedene dayanmadığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi.

DAVALI ŞİRKET İSTİNAFA BAŞVURDU

Emekliliğin gelmesi halinde iş mukavelesi gereği geçerli neden ile fesih haklarının bulunduğunu belirten şirket, idare heyeti kararı ile üst seviye yöneticiler hariç müdür ve alt takımlarda çalışıp emekliliğe hak kazananların iş mukavelelerinin fesih edildiği, bu kararın objektif ve genel olarak uygulandığını belirterek davanın reddine karar verilmesi talebiyle istinafa müracaat etti.

EMSAL KARAR AÇIKLANDI

Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 20/2 hususunda açıkça, feshin geçerli nedenlere dayandığının ispat yükü davalı patrona verildiği hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi: “İşveren ispat yükünü yerine getirirken, öncelikle feshin koşullarına uyduğunu, daha sonra içerik tarafından fesih nedenlerinin geçerli (veya haklı) olduğunu kanıtlayacaktır. Olayda; davacının çalışma mühleti 04/11/1996-30/03/2021 tarihleri ortasında olup, emeklilik(08) kodu ile çıkış bildirimi verilmiştir. Fesihten itibaren mecburî arabuluculuk basamağı ile sonrasında davanın hak düşürücü mühlet içinde açıldığı ve davacının iş teminatı kararlarından yararlandığı anlaşılmıştır. Birinci derece mahkemesi kararını münasebetinde; emekliliği gelen emekçilerin iş mukavelelerinin fesih edilmelerine ait idare şurası kararının eşit – objektif olarak uygulanmadığını, fesih sebebinin açık – kati olarak belirtilmediğini, davacı ile birebir statüde bulunup emekliliği gelmesine karşın çalışmaya devam edenlerin bulunduğunu belirtilmiştir. Bu durumda, işe iadeye yönelik verilen karar belge çerçevesine uygun olup, istinaf sebepleri yerinde görülmemiştir. Bu halde incelenen kararın tarz ve temel istikametlerden hukuka uygun olduğu anlaşılmış ve davalı vekilinin istinaf müracaatının temelden reddine karar verilmesi gerekmiştir.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.