Miçotakis’ten Yunanistan’ı yasa boğan kaza sonrası özür paylaşımı: İnsan hatasının arkasına saklanamayız
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Miçotakis’ten Yunanistan’ı yasa boğan kaza sonrası özür paylaşımı: İnsan hatasının arkasına saklanamayız

Miçotakis’ten Yunanistan’ı yasa boğan kaza sonrası özür paylaşımı: İnsan hatasının arkasına saklanamayız

ABONE OL
05/03/2023 15:12
Miçotakis’ten Yunanistan’ı yasa boğan kaza sonrası özür paylaşımı: İnsan hatasının arkasına saklanamayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz çarşamba günü Larissa kentinin kuzeyinde yer alan Tempi bölgesinde, bir yük treni ile yolcu treninin baş başa çarpışması sonucu 57 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ait toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

“İNSAN YANLIŞININ ARDINA SAKLANAMAYIZ”

Sözlerine tüm Yunan halkından ve bilhassa kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dileyerek başlayan Miçotakis, ” Yunanistan‘da 2023 yılında iki trenin birebir sınır üzerinde karşı karşıya gelecek halde uzun müddet seyir halinde olmasının kimse tarafından fark edilmemesi mümkün değil. İnsan yanılgısının gerisine saklanamayız. Devletin yanlışlarını cesurca kabul ederek kurbanların ailelerinin yanında yer alması gerekiyor” dedi.

“YUNANİSTAN İÇİN SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Demiryollarının ülke genelinde incelenmesi için bir kurul kuracaklarını belirten Miçotakis, “Ülkemizdeki demiryollarının önemli halde sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Demiryolları, bize yakışmayan ve değiştirmek istediğimiz Yunanistan‘ın en bariz örneğidir. Şahsen bizi inciten ve eksikleri olan Yunanistan‘ı değiştirmek için siyasetteyim. Her gün ülkemizi daha güzele taşımak için çalışıyorum. Bunu birçok vakit başarsam da bazen de başarısız oluyorum. Ülkemizi geriye çeken eksiklerimizi her geçen gün tamamlarsak ne kadar ilerleyeceğimizi de biliyorum. Hak ettiğimiz Yunanistan için savaşmaya devam edeceğim” sözlerine yer verdi.

Başbakan Miçotakis ayrıyeten, demiryolları denetim sistemlerinin yenilenmesi için Avrupa Birliği’ne (AB) başvuracaklarını da tabir etti.

NE OLMUŞTU?

Atina’dan Selanik’e giden yolcu treninin Tempi bölgesinde yük treni ile baş başa çarpışması sonucu yolcu treninin birinci ve ikinci vagonu büsbütün ezilmiş, üçüncü vagonu ise raydan çıkmıştı. Demir yolu şirketi Hellenic Train datalarına nazaran kazada yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Yolcu trenindekilerin birçoklarının öğrencilerden oluştuğu belirtilirken, iki trenin çarpışmadan evvel kilometrelerce tıpkı çizgi üzerinde birbirine gerçek seyir halinde olduğu öğrenilmişti. Larissa’daki tren istasyonu müdürü de gözaltına alınmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.