Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasında tarihi karar!
  • Haber Yeli
  • Spor
  • Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasında tarihi karar!

Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasında tarihi karar!

ABONE OL
22/03/2023 07:52
Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasında tarihi karar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde oyun dünyasını kasıp kavuran Microsoft Activision Blizzard mutabakatı, yeni bir kararla gündeme tekrar oturdu. Uzun müddettir Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD komitelerinde süren ikna gayretlerinden yeni bir haber geldi. O denli ki, Avrupa Komitesi davanın sonuçlanacağı tarihi erteledi. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Avrupa Kurulu, Microsoft Activision Blizzard mutabakatının son kararını erteledi!

Avrupa Kurulu, daha evvel tartışmalı olan bu muahedenin son kararını 22 Nisan tarihinde vereceğini açıklamıştı. Artık ise Microsoft’un odunlarından sonra bu karar 22 Mayıs tarihine ertelendi. Bu odunların pek birden fazla açıklanmasa da, odunların Microsoft’un rakip firmalarla imzaladığı Call of Duty mutabakatları olduğu düşünülüyor.

Şubat ayında Call of Duty’i GeForce Now ve Nintendo platformlarına getirmek için on yıllık muahedeler imzaladığı duyuran Microsoft, geçtiğimiz hafta bulut oyun platformları Boosteroid ve Ubitus ile benzeri muahedeler imzaladı.

Bomba gelişme: Valve’den yeni Counter Strike!

Avrupa Komitesi Mayıs ayında kararını verecek olsa da, Reuters’ın yaptığı habere nazaran Microsoft Nintendo ve NVIDIA mutabakatları sonrası onayı kazandı. Sonrasında Avrupa Kurulu, Microsoft’un verdiği ödünler hakkındaki geri dönüşleri beklemek ismine erteleme kararı aldı.

Durum Avrupa Kurulu’nda olumlu sonuçlanacak üzere gözükse de Birleşik Krallık’ta tıpkı formda değil. Birleşik Krallık Rekabet ve Ticaret Komitesi daha evvel Microsoft’tan Activision Blizzard’ın sadece makul bir payını satın almasını talep etti. Bu nedenle mutabakatta tam uzlaşmanın sağlanması uzun sürecek üzere görünüyor.

AB düzenleyicileri Activision Blizzard’ın satın alınmasını onaylasa bile, Microsoft’un ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyici kurumları ikna etmesi gerekiyor. 26 Nisan tarihinde kararını açıklayacak olan Birleşik Krallık Kurulu, açıkça Microsoft’tan daha çok taviz beklediğini belirtti. ABD tarafında ise şirket, davasına yardımcı olabilecek pek çok belgeyi inceleme fırsatı buldu.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.