Nefes alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör balon tedavisi
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Nefes alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör balon tedavisi

Nefes alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör balon tedavisi

ABONE OL
13/03/2023 11:48
Nefes alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör balon tedavisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nefes alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör balon tedavisi

SAMSUN – Uzun yıllardır kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile çaba eden ve son vakitte nefes almakta zorluk çeken hasta, rezektör balon tedavisinden birkaç gün sonra koşabilecek düzeye geldi.

KOAH dünyadaki en ölümcül akciğer hastalıklarının başında geliyor. Nefes almayı zorlaştıran ve buna bağlı olarak hareket kapasitesini kısıtlayan KOAH, tıpta son vakitlerde sıklıkla kullanılan rezektör balon tedavisi ile kolay kolay denetim altına alınabiliyor. KOAH nedeniyle nefes almakta zorlanan ve son periyotta hareket kabiliyeti de epeyce azalan Mustafa Sönmez (50), Medicana International Samsun Hastanesi’nde uygulanan rezektör balon tedavisi ile sıhhatine kavuşarak, kısa aralık koşabilecek duruma geldi.

Dünyada epeyce sık görülen KOAH ve yeni tedavi usulleri hakkında bilgi veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Hekim Özgür İnce, “KOAH hala akciğer hastalıkları ortasında birinci derecede ölümcül hastalık olmaya devam ediyor. KOAH’ın en büyük sebebi sigara ve berbat hava maruziyetidir. Sigaraya bağlı olarak dünyada her gün 12 bin kişi hayatını kaybediyor. Sigaraya bağlı ölümlerin en büyük sebebi de KOAH’tır. KOAH ile çabamız de devam ediyor. 2 tip KOAH vardır. Bunlar hava artışıyla giden ve kronik bronşit tip olarak sıralanabilir. Son yıllarda kronik bronşit ile ilgili KOAH’ta balon ile dilatasyon ve rezeksiyon tedavisi gelişmeye başladı. Bizler de kliniğimizde ileri derece bir KOAH hastasına bu tedaviyi uyguladık. Bu tedaviyi gelecek vadeden umut verici bir metot olarak görüyoruz” dedi.

“Rezektör balon tedavisi sonrası hastalar günlük yaşantısına kısa müddette geri dönüyor”

Rezektör balon tedavisinin tesirlerinden bahseden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Ulaş Çınar, “Rezektör balon tedavisi, kronik bronşit nedeniyle oluşmuş KOAH’ta, daralan hava yollarının, üzeri örtülü bir balon yardımıyla genişletilmesi ve beraberinde havayollarında mukus üretimini sağlayan goblet hücrelerinin parçalanarak köpük halinde temizlenmesi sürecidir. Rezektör balon tedavisini genel anestezi altında uyguluyoruz. Yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Süreç sonrası 1 gün ağır bakım ve 1-2 gün takip müddetinden sonra hastaları taburcu ediyoruz. Ağır KOAH’ta nefes darlığı nedeniyle yürümekte bile zorlanan hastalar, süreç sonrası günlük hayatlarına devam edebilecek seviyeye geliyorlar. Lakin bu tedavi belirli derecenin üzerindeki KOAH hastalarında yararlı olmakta. Hastalığın derecesini fev1 dediğimiz tıbbi terim üzerinden kıymetlendiriyoruz. Yüzde 80 fev1 pahasına sahip hastalar olağan kişi olarak kıymetlendirilebilir. Bu kıymetin yüzde 50’nin altına düşmesi alarm verici seviyedir. Yüzde 30’un altına düşen hastalar ise bir müddet sonra akciğer nakline aday olabilir. Biz yüzde 50’nin altına düşmeyen hastalarda rezektör balon tedavisini düşünmüyoruz. Genel olarak yüzde 30-50 ortasında fev1 kıymeti olan hastalarda uygulanması öneriyoruz” diye konuştu.

“Oksijen bağımlısı olarak geldiği hastaneden koşabilecek düzeyde çıktı”

Evde yardımcı teneffüs aygıtı olmadan nefes almakta zorlanan hastanın tedavinin çabucak sonrasında büyük bir düzgünleşme kat ettiğini lisana getiren Dr. Çınar, “Hastamız 10 yıldır KOAH nedeniyle takip edilen bir hasta. Çeşitli medikal tedavilerle günlük yaşantısını idame ettirmeye çalışıyordu. Oksijen bağımlısı olarak günlük hayatına devam etmek zorundaydı. Son yaptığımız muayenede hastanın fev1 pahasının yüzde 20’nin altına düştüğünü gördük. Ardından hastanemiz akciğer hastalıkları komitesinin kararı ile rezektör balon tedavisinin yapılmasına karar verdik. Hastamız süreç sonrası 1. günde oksijenden bağımsız bir formda günlük aktivitelerini yapacak pozisyona geldi. Süreç öncesi yüzde 18 olan fev1 pahası, süreç sonrası 12. saate yüzde 44’e kadar yükseldi. Rezektör balon tedavisi gelecekteki KOAH tedavisi açısından umut verici bir tedavi formülü. Bu tedavi tekniğinin patenti birinci olarak 2006’da bir Türk profesör tarafından alındı. 2010 yılından itibaren de çeşitli kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu yolun KOAH’ta kullanılmaya başlaması da 2015 yılından itibaren arttı” halinde konuştu.

2 gün evvel ameliyat oldum, bugün koşabilirim”

Tedavi sonrası kendisini çok uygun hissettiğini vurgulayan hasta Mustafa Sönmez ise “Yaklaşık 10 yıldır KAOH ile uğraş ediyorum. Hem tıbbi hem de bitkisel manada birçok tedavi denedim lakin istediğim randımanı alamadım. Son periyotta büsbütün nefes alamaz ve hareket edemez hale geldim. Medicana’da rezektör balon tedavisi uygulandı. Süreçte hiçbir zorluk çekmedim. 1 günde her şey olumlu manada değişti. 2 gün evvel ameliyat oldum, bugün biraz koşabilirim. Bu ameliyat yolunu tıbba kazandıran hekimlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu türlü bir imkan varken beşerler bu tedaviden faydalansınlar” sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.