Nissan elektrikli araç stratejisini açıkladı

Nissan elektrikli araç stratejisini açıkladı

ABONE OL
09/03/2023 16:48
Nissan elektrikli araç stratejisini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nissan X-in-1 ismi altında elektrikli güç-aktarma sistemleri geliştirmeye yönelik yeni yaklaşımını açıkladı.

Marka, yaklaşım kapsamında MESKEN ve e-POWER güç-aktarma sistemlerine ilişkin temel bileşenleri paylaşacak ve modüler hale getirecek. Böylelikle 2026 yılına kadar geliştirme ve üretim maliyetlerinde 2019 yılına kıyasla yüzde 30’luk bir düşüş sağlayacak.

Nissan, X-in-1 yaklaşımıyla KONUT ve e-POWER araçlarının rekabet gücünü daha da artırmayı hedefliyor. Nissan, EV’lerde kullanılması planlanan motoru, invertörü ve redüktörü modüler hale getiren 3’ü 1 ortada bir güç-aktarma sistemi prototipini geliştirdi. Ayrıyeten jeneratör ve yükselticiyi de modüler hale getiren 5’i 1 ortada prototipin ise e-POWER araçlarda kullanılması planlanıyor.

3’ü 1 ortada, 5’i 1 ortada ve öteki mümkün versiyonları da kapsayan X-in-1 yaklaşımı, MESKEN ve e-POWER temel bileşenlerinin birebir hatta üretilmesini sağlamak için geliştirildi.

Nissan, 2010 yılında Nissan bir KONUT olan Nissan LEAF’i toplu olarak pazarlayan birinci araba üreticisi oldu. Nissan ayrıyeten elektrikliye geçiş teknolojilerini daima olarak geliştirmek için dünyanın dört bir yanındaki KONUT müşterilerinin beklentilerini dikkate alıyor, yakından takip ediyor. Marka, 2016 yılında yüzde 100 motorlu bir aktarma sistemi olduğu için bir KONUT ile birebir sürüş keyfini sağlayan KONUT teknolojisini kullanan eşsiz e-POWER elektrikli güç-aktarma sistemini pazara sundu.

Elektrikli güç-aktarma sistemleri geliştirmeye yönelik X-in-1 yaklaşımı aşağıdaki avantajları sağlıyor:

• Temel bileşenlerin paylaşılması ve modüler hale getirilmesi, üretim verimliliğini arttırıyor ve güç-aktarma sistemleri maliyetini 2019 yılına kıyasla yaklaşık %30 azaltıyor. Nissan, 2026 yılına kadar e-POWER ile içten yanmalı motorlu araçlarla tıpkı fiyat düzeyine ulaşmayı hedefliyor

• Ünitenin boyut ve tartısının azaltılması, sürüş performansını güzelleştiriyor ve gürültü ile titreşimi en aza indiriyor

• Yeni gelişmiş motor, ağır az toprak elementlerin kullanımıyla mıknatıs yükünü yüzde 1 yahut daha azına indiriyor

• Temel bileşenlerin ve denetim teknolojisinin ortak kullanımı, Nissan EV’lere has sürüş tecrübesi yaşatıyor

Aktarma Organları ve MESKEN Mühendisliği Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Toshihiro Hirai yapmış olduğu değerlendirmede: “Elektrikli sistemler geliştirme ve üretme konusunda on yıldan uzun müddetli tecrübeye sahibiz. Kelam konusu uzmanlığımızdan ve bilgi birikimimizden en uygun formda yararlanıyoruz. Elektrikli aktarma organları geliştirme alanındaki yeniliklerimiz sayesinde, müşteriler için yeni bedel yaratmaya ve %100 motorlu araçları (EV’ler ve e-POWER) mümkün olduğunca yaygın bir halde sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Şirket, uzun vadeli Nissan Ambition 2030 vizyonu kapsamında, 2030 mali yılına kadar eser gamını 19’u elektrikli olmak üzere 27 yeni elektrikli modelle geliştirmeyi hedefliyor. Nissan, her pazara en uygun modelleri en uygun vakitte sunarak elektrikli araçlarının pahasını geniş müşteri kitlelerine ulaştırmayı hedefliyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.