Piyasalarda seçim tarihi hareketliliği! Gözler Erdoğan’ın saat 14.00’daki açıklamasında
  • Haber Yeli
  • Ekonomi
  • Piyasalarda seçim tarihi hareketliliği! Gözler Erdoğan’ın saat 14.00’daki açıklamasında

Piyasalarda seçim tarihi hareketliliği! Gözler Erdoğan’ın saat 14.00’daki açıklamasında

ABONE OL
10/03/2023 12:12
Piyasalarda seçim tarihi hareketliliği! Gözler Erdoğan’ın saat 14.00’daki açıklamasında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya ekonomilerinin birçoklarında enflasyonla uğraş tüm süratiyle devam ediyor. Son olarak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu süreçte attığı adımların piyasalara yansıması sürerken, yurtiçi piyasalarda gözler seçim tarihinin açıklanmasına çevrildi.

DOLAR GÜNE 18,81 TL İLE BAŞLADI

Dolar kuru güne 18,81 TL düzeyinde başlarken, yatırımcıların gözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün saat 14.00’daki seçim tarihi açıklamasına çevrildi. Seçim tarihine ait beklenen bu açıklama, piyasaları epeyce hareketlendirdi.

DOLAR KURUNUN 19 TL DÜZEYİNDE DEVAM EDECEĞİ İDDİA EDİLİYOR

Sabah saatlerinden itibaren en düşük 18,72 TL düzeyini, en yüksek 19,00 TL düzeyini gören Dolar kurunun Wells Fargo’nun raporuna nazaran, seçim tarihi netleşinceye kadar bu düzeylerde olması bekleniyor.

WELLS FARGO: MUHALEFET KAZANIRSA RALLİ OLUR

ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo, Türkiye’deki seçimlere dair kaleme aldığı raporda, seçimleri muhalefetin kazanması durumunda Türk Lirası’nın dolar karşısında bedelinin ikinci çeyreğin sonuna kadar yüzde 20 dolaylarında artacağını öngörürken, Wells Fargo ekonomisti Brendan McKenna, “Bağımsız bir merkez bankası restore edildiğinde ve ortodoks bir para siyaseti çerçevesi uygulandığında, lira çağdaş tarihin en büyük rallilerinden birini yaşayabilir.” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN KAZANIRSA TL BEDEL KAYBEDER”

2024 yılında bu güçlenmenin süreceği söz edilirken, mevcut iktidarın seçimden zaferle ayrılması durumunda Dolar/TL kurunun 19,50 TL düzeylerine yükselmesini bekleyen banka, “Cumhurbaşkanı Erdoğan misyona devam ederse, Türk lirası muhtemelen seçim devrinin sonuna kadar mevcut düzeylerde seyredecek. Daha uzun vadede ekonomik eğilimler ve para siyaseti çerçeveleri değişmedikçe, lirada 2024’ün ortalarına kadar bir sefere mahsus büyük kıymet kayıpları gerçekleşebilir.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.