Ramazan ayında beslenme uyarısı: “Yanlış tüketim problemlere neden olabilir”
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Ramazan ayında beslenme uyarısı: “Yanlış tüketim problemlere neden olabilir”

Ramazan ayında beslenme uyarısı: “Yanlış tüketim problemlere neden olabilir”

ABONE OL
20/03/2023 14:20
Ramazan ayında beslenme uyarısı: “Yanlış tüketim problemlere neden olabilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Ramazan ayında beslenme uyarısı: “Yanlış tüketim sorunlara neden olabilir”

Ramazan Ayı’nda kabızlık uyarısı: “İlk hafta çok ağır bir kabızlık sorunu oluyor”

“Sahurda yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan kaçınmalıyız”

“Günde en az 1.5 litre su içmeliyiz”

İSTANBUL – Ramazan Ayı’nda yanlışsız beslenmenin kıymetine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Esma Akça, “İftar ile sahurun düzgün ve sağlıklı yapılması gerekiyor, bir anda yüklenmek yeterli bir sonuç vermeyecek. Bilhassa Ramazan’ın birinci haftasında çok ağır bir kabızlık sorunu oluyor, acilde bu hadiselere çok rastlıyoruz. Sahurda yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan kaçınmalıyız, günde en az 1.5 litre su içmeliyiz” dedi.

Vatandaşların sağlıklı bir Ramazan ayı süreci geçirmesi için iftar, sahur ve iftar sonrasında tüketilen besinler değer taşıyor. Sahur ve iftarda yenilecek yiyecekler, su tüketimi üzere hususlara ait bilgiler veren uzmanlar, tok tutacak ve susatmayacak besinlere yönelik tavsiyelerde bulundu. Başakşehir Devlet Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Faruk Yaz ile Esencan Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Esma Akça, Ramazan Ayı’nda beslenme formlarına yönelik bilgi verirken, yanlış tüketim alışkanlıklarının oluşturabileceği problemleri açıkladı. Uzm. Diyetisyen Esma Akça, “Uzun saatler aç kalmak insanları korkutuyor lakin uzun açlık saatleri aslında bedenimize yeterli geliyor. Bir nevi detoks tesiri oluşturuyor diyebiliriz. Bilhassa Tip-2 diyabeti olan, insülin direnci, karaciğeri yağlı olan, kimi sindirim sıkıntıları olanlar için bu uzun açlık devirlerinde beden kendini yeniliyor. Tabi ki dikkat etmemiz gereken birtakım sıhhat şartları da var. Bilhassa şayet kardiyoloji takipliyseniz, tansiyon, diyabet hastasıysanız, böbrek hastalıklarına sahipseniz kesinlikle doktorunuzdan onay almanız lazım. İftar ile sahurun düzgün ve sağlıklı yapılması gerekiyor bu koşullar altında hakikaten yararı var. Sahurdaki temel hedefimiz bizi uzun müddet tok tutabilecek şeyler, ikincisi uzun müddetli açlıkta kaslar her gün bir katabolizmaya uğruyor, yıkım oluyor, bizi susatmayacak besinler çok kıymetli. Bilhassa çok tuzlu besinlerden kaçınmamız lazım, kavurmalar, çiğ köfte, salamura eserler, pastırma, salam, sucuk, zeytin üzere bu kümeden biraz sahurda kaçınıyoruz. Peynirler daha az tuzlu olabilir. Yoğurt, süt, kefir tercih edilebilir, zeytin yerine çiğ kuruyemiş, kavrulmamış badem, ceviz üzere eserler tercih edilebilir. Lif içeriği çok değerli, bilhassa Ramazan’ın birinci haftasında çok ağır bir kabızlık sorunu oluyor bu da sahurda tüketebileceğimiz zerzevat, meyve ile birlikte çözülebilecek bir durum. Bir küçük kase üzere salata ya da zeytinyağlı zerzevat tavsiye ediyoruz, salçalı, baharatlı, kızartma olmaması lazım” dedi.

“Ramazan’da bir günde 1,5 litre suyun altına inmememiz gerekiyor”

İftarda bir anda fazla ölçüde besin tüketilmesinin sıhhatsiz olduğunu söz eden ve azar azar yemek gerektiğini belirten Uzm. Diyetisyen Akça, “Mideye azar azar yemek vermek de yarar var zira bir anda yüklenmek güzel bir sonuç vermeyecek. Hastanemizde de maalesef Ramazan Ayı’nda acilde bu hadiselere çok rastlıyoruz. Yemekten sonra kalp krizi gibisi, panik atak gibisi külfetlerle beşerler başvuruyor. Aslında bir anda çok fazla ve ağır yemek yemekten kaynaklı, iftarı modüllü öneriyoruz. Bir anda yemek sonrası tansiyonumuz yükselebilir, ağır karbonhidrat tüketimiyle birlikte şeker parametrelerimizde yükseliş olabilir. Bazen baş ağrısı, halsizlik, uyku hali üzere durumlar, yediğimiz yemeğin yüküne da bağlı olmakla birlikte kan yağları bir anda yükselebilir. Genelde mide etrafında karında bir şişkinlik, üste yanlışsız bir basınç, basınç olduğu için de kalple ilişkilendirilebiliyor. Uzun mühlet aç kalıp ağır bir yemek tüketince gaz sorunu da olabiliyor. O yüzden az ölçüde yavaş yavaş tüketmemiz lazım. Su ile birlikte bir tatlı kaşığı bal pekmezle süratlice kan şekerini yükseltebilecek bir şeyle iftarı açıp 3-5 dakika kadar bekleyip kendimizi daha yeterli hissettikten sonra hafif hafif yemeğe giriş diyebiliriz. O da önden biraz çorba, yanına tahminen pide ya da ekmek, tadımlık iftariyelikler, sonrasında şayet mümkünse bir 8-10 dakika daha beklenmesini istek ediyoruz. Yalnızca bir tabak pilav ya da yemek yiyip kalmak değil, biraz salata ya da zerzevat yanına biraz yoğurt ya da proteinli öteki bir ana yemek olabilir. Haftanın 7 gününde de kırmızı et tüketmiyoruz, haftada 1 mümkünse 2 üzere, beyaz ete biraz daha yönelebiliriz. Sahurda en az 2 bardak biçiminde sıvı tüketimi mümkünse Ramazan’da demir hindi şerbeti susuzluğa karşı çok güzel geliyor. Çok fazla çay, kahve tüketiminin bizim sıvı gereksinimimizi karşılamada çok yararı olmuyor. Sıvıyı da bölerek tüketmeliyiz, iftarda 2-3 bardak kadar sıvı tüketimi sonrasında da her saat başına bir bardak kadar sıvı tüketimi mümkünse su formunda şunu söyleyebiliriz; Ramazan’da bir günde 1,5 litrenin altına inmememiz gerekiyor “ifadelerini kullandı.

“Sahurda yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan kaçınmalıyız”

Kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların hekimleriyle oruç tutmaya uygun olup olmadıklarına yönelik görüşmesi gerektiğini söz eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Faruk Yaz, vatandaşlara yönelik ihtarlarda bulundu. Ramazan Ayı’nda istikrarlı beslenme ve sıvı tüketiminin değerine dikkat çekerek sahurda tok tutacak besinlerin tercih edilmesi gerekliliğini söyleyen Yaz, iftarda da bir anda ağır yemek tüketiminin hakikat olmadığını lisana getirdi. Yaz, “Ramazan Ayı’nda 2 öğün beslenme, bunun dışında orta öğün yapılması lazım, sıvı tüketimine dikkat etmemiz lazım. En az 10-12 bardak ya da 12-14 bardak sıvı tüketmeliyiz. Olabildiğince yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan sahurda kaçınmalıyız. Kolay yiyeceklerle iftarı açıp ondan sonra az yağlı et, zerzevat yemeği üzere eserler tüketip yanına da süt, yoğurt, ayran üzere eserler tüketilebilir. Tansiyonu olan hastalar da daha çok tuzsuz besinler tüketmeli, tuzu varlıklı olan besinlerden kaçınmalı. Zeytin, turşu, salamura besinler üzere eserlerin tüketimini azaltmalı. Ramazan Ayı’nda çok tatlı, şerbetli eserlerin tüketiminden uzak durulmalı. Şayet tatlı tüketilecekse daha çok sütlü ya da meyveli tatlılar tercih edilmeli. Zira şerbetli ve çikolatalı tatlılar bireylerin erkenden susamasına sebebiyet verir. İftardan sonra birkaç saatlik, yarım saat, kırk dakikalık tempolu yürüyüşler yapılabilir” halinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.