Seçim takvimi işliyor! Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Seçim takvimi işliyor! Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak

Seçim takvimi işliyor! Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak

ABONE OL
20/03/2023 08:52
Seçim takvimi işliyor! Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Seçim Şurasının (YSK) 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimine ait takvimine nazaran, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli kabahatlerden mahkumlara ait askı listeleri, güncellenmek üzere bugün saat 08.00 prestijiyle ilçe seçim heyetlerince askıya çıkarılacak ve itiraz süreci başlayacak.

2 NİSAN’DA İNDİRİLECEK

Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli cürümlerden mahkumlara ait askı listeleri 2 Nisan’da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

DEPREMZEDELER DE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLECEK

Depremzede seçmenler, seçimde kendi vilayetlerinde yahut taşınmak zorunda kaldıkları vilayetlerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59’a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yaptı. Bu süreçleri şimdi yapmayanlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri ortasında da bu süreçlerini gerçekleştirebilecek.

YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLAR İÇİN DE SÜREÇ BAŞLADI

Ayrıca yurt dışı seçmen kütüğünün, Türkiye saati ile 08.00’de “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilmesiyle de itiraz sürecine geçilecek. YSK’nin internet sitesinden bina aslına nazaran düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasına da başlanacak.

ADAYLIK MÜRACAATLARI DA SÜRÜYOR

Diğer yandan cumhurbaşkanı adaylığı için müracaatlar da başladı. Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı müracaatları için son gün 23 Mart. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.