Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir? Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir? Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir? Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

ABONE OL
15/03/2023 00:04
Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir? Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son periyotta günümüzün en sık rastlanan rahatsızlıklarından olan şeker hastalığı hakkında bir çok kişi yanlış ve eksik bilgi nedeniyle sorunlar yaşamakta. 2035 yılında 600 milyonu aşkın şeker hastası olması öngörülürken şeker hastalığı hakkındaki bilgi eksikliği bu durumu korkutucu hale getirmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde körlük, uzuv kaybı ve mevt üzere çok önemli sorunlara yol açan şeker hastalığı, ülkemizde de en sık görülen hastalıklardandır. Günlük yaşantınızda dikkat edeceğiniz ufak değişiklikler ile şeker hastalığından korunmanız mümkündür. Pekala şeker hastalığı nedir? Şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Bu soruların karşılığının haberimizde sizler için derledik.

ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?

Hipokrat periyodundan beri var olan diyabet başka ismiyle şeker hastalığı yunanca “Diabetes Mellitus” yani şekerli idrar manasına gelir.”Glukoz” ismi verilen kolay şekerler başta beyin olmak üzere bir çok organımızın en kıymetli besin kaynaklarındandır. Organların olduğu üzere hücrelerde glukoza muhtaçlık duyar. Pankreasın salgıladığı insülin hormonu glukozun hücrelerin içerisine girmesini sağlamaktadır. İki cins olarak bilinen şeker hastalığının birinci tipinde pankreas gerekli insülin hormonunu üretemez yahut çok az üretir. İkinci çeşidinde ise pankreas insülin hormonu üretilir lakin hücreler bu hormona direnç gösterir, bu durumda üretilen hormon kullanılmaz.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığının kesin sonuçları lakin kan ve idrar testleri ile anlaşılabilmektedir. Belirtilerden kimilerine sahipseniz kesin bir sonuç için sıhhat kuruluşuna başvurmanızı öneririz. Kimi diyabet hastalarında çok ender de olsa hiçbir bulgu gözlemlenmez ve zımnî ilerleyebilir. Bu üzere durumlarda hasta komaya varacak kadar makus sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Diyabet erken evrede anlaşılması ve tadavi edilmesi durumunda hastalar olağan hayatlarına devam edebilir.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Çok sık idrar yapmak

Yaraların geç uygunlaşması

Bulanık görme

Çok yemek yeme

Kilo kaybetme

Gece uykusunda çok terleme

Çabuk yorulma

Aşırı su tüketme

Ciltte kuruluk

Açlığa tahammülsüzlük

Ağızda aseton kokusu

Enfeksiyon eğilimi

Stres

Depresyon

Kadınlarda adet sorunları

ŞEKER HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığı yani diyabet Tip 1 ve Tip 2 diyabet olmak üzere iki tipe sahiptir.

Tip 1 Diyabet

Genellikle genç yaşlarda gözlemlenen Tip 1 diyabette pankreas insülin üretmez yahut üretimi çok düşüktür. Bu nedenle kandaki şeker oranı yükselir ve denetim altında tutulması için günlük enjeksiyonlar ile bedene insülin verilir.

Tip 2 Diyabet

Genellikle orta yaş ve üzerinde görülen Tip 2 diyabette ise beden insülin üretir lakin üretilen bu insüline hücreler direnç gösterdiği için kullanılmaz. Bu nedenle kan şekeri çok derecede yükselir ve tedavi uygulanmaz ise kalp, damarlar başta olmak üzere birtakım organlara ziyan vermeye ve körlük üzere berbat problemlerle sebep olabilir. Şeker hastalığının en çok görülen formu Tip 2’dir.

KİMLER DİYABET RİSKİ TAŞIR?

Şişman bireyler

Ailesinde şeker hastalığı olanlar

Stres altındaki bireyler

Bazı hormon hastalığı olanlar

4 kg üzerinde doğum yapan bayanlar

Yeterli fizikî aktivite yapmayanlar

GİZLİ ŞEKER NEDİR?

Türkiye’de her üç şahıstan birinde görülen saklı şeker öteki ismiyle pre-diyabet, kan şekerinin olağandan yüksek olması lakin hasta sayılacak kıymetlerde olmamasına denir. Hastaya pahaları olağan olmadığı halde Tip 2 teşhisi konulamaz lakin zımnî şeker terimi kullanılır. Yüksek risk kümesi olarak sayılmasıyla birlikte bilinmeyen şeker, diyabetin habercisidir. Tedbir alınmaz ise 10 yıl sonra Tip 2 diyabet teşhisi konmasına sebep olmaktadır.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.