Sel felaketinde can kaybı 17 oldu! Kaybolan anne ve kızı arama çalışmaları sürüyor
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Sel felaketinde can kaybı 17 oldu! Kaybolan anne ve kızı arama çalışmaları sürüyor

Sel felaketinde can kaybı 17 oldu! Kaybolan anne ve kızı arama çalışmaları sürüyor

ABONE OL
17/03/2023 08:20
Sel felaketinde can kaybı 17 oldu! Kaybolan anne ve kızı arama çalışmaları sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş sarsıntılarında büyük hasar alan Şanlıurfa ve Adıyaman’ı bu sefer de sel felaketi vurdu.Selde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgeden bir acı haber daha geldi. Arama kurtarma grupları, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde sel sonucu bodrum katı suyla dolan bir alışveriş merkezinde 1 kişinin cansız vücudunu buldu.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 17’YE YÜKSELDİ

Cesedin kayıp olduğu bildirilen paklık vazifelisi Ömer Vakit’e ilişkin olduğu belirtildi. Böylece sel nedeniyle Şanlıurfa’daki can kaybı 15’e yükseldi. Adıyaman’da da 2 kişi ömrünü yitirirken, toplam can kaybı 17’ye çıktı.

ANNE KIZI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Adıyaman’ın Tut ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen selde kaybolan anne ile kızının bulunması için başlatılan çalışmalar ise sürüyor. Sağanak sonrası ilçe merkezinden geçen derenin dün taşması sonucu kaybolan şahısların bulunması için ortalarında Mersin Kıyı Güvenlik Su Altı Arama Kurtarma, polis dalgıç, jandarma arama kurtarma, AFAD, UMKE ve itfaiye gruplarının bulunduğu yaklaşık 500 kişilik takım vazife yapıyor. İş makinelerinin de dayanak verdiği çalışmalarda kayıp olduğu belirtilen anne Fatma ile 1,5 yaşındaki kızı Zeynep Zümra Tekdal’a ulaşılmaya çalışılıyor.

İkinci sel ihtimaline karşı birtakım tedbirlerin alındığını anlatan Özkan, “Arama çalışmalarına konteynerin kaydığı yerden Yaylalı köyüne kadarki 20 kilometrelik sınır boyunca devam ediliyor. Takımlarımız gece ve gündüz durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan termal, bir yandan sondalama ve boşluk arama aygıtları kullanılıyor. Bunun yanında sondalama yapılan alanlarda ince tarama adabıyla kaldırma çalışması yürütülüyor.” dedi.

SURİYE ASILLI 5 KİŞİNİN CANSIZ VÜCUDUNA ULAŞILMIŞTI

Dün Şanlıurfa İtfaiye Müdürlüğü takımlarının Veysel Karani Mahallesi’nde yürüttüğü çalışma sırasında Yavuz 12 Apartmanı’nın bodrum katında Suriye asıllı olduğu anlaşılan 5 kişinin cansız vücuduna ulaşılmıştı.

VATANDAŞLARA “EVLERİ BOŞALTIN” ÇAĞRISI

Şanlıurfa Valiliği, devam eden sağanak nedeniyle dere ve kanal yataklarına yakın meskenlerde ikamet eden vatandaşları, meskenlerini boşaltması konusunda uyararak, gerekmedikçe konutlarından ve inançlı alanlardan ayrılmamalarının değer arz ettiği belirtildi.

ŞANLIURFA’DA EĞİTİME VERİLEN ORTA UZATILDI

Şanlıurfa Valiliği, şiddetli sağanak nedeniyle eğitim öğretime yarın da orta verildiğini duyurdu. Valiliğin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Şiddetli sağanak yağışın beraberinde getirdiği aksilikler sebebiyle vilayetimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 17.03.2023 tarihinde 1 gün orta verilmiştir. Kamu kurumlarındaki hamile/engelli/kronik rahatsızlığı olan kamu görevlilerimiz de idari müsaadeli sayılacaktır.” sözleri kullanıldı. Şanlıurfa’da sağanak nedeniyle eğitim öğretime dün ve evvelki gün de orta verilmişti.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.