Sıcak su torbası bomba gibi patladı, genç kız soluğu hastanede aldı
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Sıcak su torbası bomba gibi patladı, genç kız soluğu hastanede aldı

Sıcak su torbası bomba gibi patladı, genç kız soluğu hastanede aldı

ABONE OL
06/03/2023 17:48
Sıcak su torbası bomba gibi patladı, genç kız soluğu hastanede aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıcak su torbası bomba üzere patladı, genç kız soluğu hastanede aldı

İSTANBUL Küçükçekmece’de karnına koyduğu sıcak su torbası bomba üzere patlayınca 25 yaşındaki Türkan Aleyna Akça soluğu hastanede aldı. Bedeninde önemli yanıklar oluşan genç kız, “Karnım ağrıyordu, sıcak su torbası hazırlamıştım, birkaç dakika sonra karnımda patladı. Karnımdan bacağımın başlangıç kısmına hakikat yan kısmım da büsbütün yandı. Havasını almamıştım, suyun da çok sıcak olduğunu düşünüyorum” dedi.

Küçükçekmece’de yaşayan 25 yaşındaki Türkan Aleyna Akça, geçtiğimiz haftalarda akşam saatlerinde karnında ağrı hissetti. Akça ağrı sonrası ısıttığı suyu sıcak su torbasına doldurdu, karnının üzerine koyarak uzandı lakin kısa bir müddet sonra torba adeta bomba üzere patladı. Bacaklarına ve bedeninin çeşitli yerlerine sıçrayan sıcak su sonrası genç kız, çabucak banyoya koştu. Yanık noktalarına soğuk su tutan Akça, bir müddet sonra hastaneye gitti. Acilde tedavisine başlanan Akça, süreçlerin akabinde Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’ne sevk edildi. Burada tedavisine başlanan genç kızın sıcak su torbası nedeniyle bedeninden oluşan yanıklara müdahale edilirken başarılı tedavi sürecinin akabinde genç kız taburcu edildi. Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Müdürü, Acil Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Mustafa Turan ise tedavi sürecine ait bilgi vererek, yaralanmalara karşı uyardı.

“Havasını almamıştım, suyun da çok sıcak olduğunu düşünüyorum”

Sıcak su torbasının patladığı anları anlatan 25 yaşındaki Türkan Aleyna Akça, “Karnım ağrıyordu o yüzden bende sıcak su torbası hazırlamıştım. Sanıyorum içindeki suyu biraz fazla sıcak koydum, birkaç dakika sonra sıcak su torbası karnımda patladı. Tüm su tabi karnımdan üzerime döküldü. Karnımdan bacağımın başlangıç kısmına yanlışsız yan kısmım da büsbütün yandı. Çabucak tabi o sıcağı atlatmak için de soğuk su tuttuk. Akabinde da hastaneye geldik. Havasını almamıştım, suyun da çok sıcak olduğunu düşünüyorum o yüzden de patlama olmuş olabilir. O anda insan yalnızca soğuk bir şey tutmak istiyor, direkt olarak duşa koştum. Bir vakit sonra soğuk suya çok fazla dayanamadım ve çıkmak zorunda kaldım. Su toplamaya başlamıştı çabucak acile gittik akabinde da yanık merkezine geldik. O süreçten beri de burada tedavi görüyorum. Tedavilerim sonrasında şu anda daha güzele gidiyorum. Ben içindeki suyu çok sıcak su koymamalarını öneririm. Bir de güvendikleri, düzgün bir markanın eserini alabilirler” dedi.

“Hasta kayıplarına yol açabilecek durumlar kelam konusu olabilir”

Genç kıza uygulanan tedavi ve konut kazalarına ait bilgi veren Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Müdürü, Acil Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Mustafa Turan, “Bu şekil hastalarımız sık sık bize başvurmaktadırlar. Bir kısmı düşük güçlü yanıklar oluyor lakin maalesef uzun müddet yatış gerektiren hatta sakatlıklara kadar yol açabilecek durumlara kadar giden hastalarımız olabiliyor. Örneğin; son 15 gün içinde 5 tane benzeri hadise geldi. Hatta tesadüf az evvel acile de yeni bir olayımız kelam konusu. Türkan Hanım’ın başvurusu sonrası ardından tedavilerini başlattık. Yer yer ağır hasarları, derin yanıkları mevcuttu. Ağrıları nedeniyle sıcak su torbası koyuyor, birkaç dakika sonra o torba patlıyor bedeninde derin yanıklar kelam konusu olabiliyor. Çabucak soğuk su uygulamış ve gücünü düşürdüğü için de fazla bir hasar bırakmadan bu süreci atlatmış gözüyor. Bilhassa halkımıza şunu belirtmek istiyorum; bu stil yanıklar olduğu vakit kesinlikle çeşme suyuyla oraya transfer edilen enerjiyi, tepkisi almaları açısından 15-20 dakika tutmaları, oradaki hasarın daha az kalması açısından çok kıymetli. Maalesef bilhassa kış periyotları, kış aylarında çok sık görüyoruz. Sıcak su konulan torbalara çok sıcak su konulmaması, kapağının uygun oturup çalışıp çalışmadığının denetim edilmesi, su sızdırıp sızdırmadığına bakılması gerekiyor. Kimi hastalar torbayla uyuduklarını belirtiyorlar sonra torba patlıyor, derin yanıklarla bize başvuruyorlar. İçerisine sıcak su koyuyoruz, kaliteli bir eser olmasına dikkat etsinler. Isınma maksatlı da kullanılıyor, ılık olmalı çok sıcak olunca bilhassa şeker hastaları hissetmiyorlar, çok tutuyorlar. Ayak kesilmesine kadar gidebilecek bir süreç yaşanabiliyor, o krizin yeterli yönetilmesi, şeker hastalarına belirli bir yaş üzeri hastalara ayaklarını ısıtırken kesinlikle dikkat ederek bu süreci atlatmalarını öneriyoruz. Vatandaşlarımız, sıcak su torbalarını tercih ediyor lakin kesinlikle kurallara uyarak yapalım. Çok sıcak konduysa, önemli alanı yaktıysa o süreç de düzgün yönetilmediyse hasta kayıplarına yol açabilecek durumlar kelam konusu olabilir. Hastanın öteki problemleri olabilir, yaşlıdır, ameliyatları kaldıramayabilir, yara güzelleşmesi makus olur. O yüzden bu stil yanıklara, mesken kazalarına çok dikkat etmemiz lazım” halinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.