Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız

ABONE OL
12/03/2023 00:24
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sırbistan‘ın güneyindeki Vranje kentinde halka seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova‘nın bağımsızlığını tanımayacağını söyledi. Vucic, Arnavutlarla ise barış tesis etmek istediklerini belirtti.

“SIRBİSTAN’I DOLAŞMAYA UTANIRIM”

Vucic, ” Kosova‘nın bağımsızlığına imza atan kişi ben olmayacağım. Bu türlü bir şeye mazeret aramak için Sırbistan’ı dolaşmaya utanırım. Teslim olmak yok, Kosova‘yı ne fiili olarak tanıyacağız ne de hukuksal olarak. Ancak Arnavutlarla barışa ve uygun ilgilere sahip olmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

BRÜKSEL MUTABAKATI’NA DİKKAT ÇEKTİ

Kosova‘da kurulması talep edilen Sırp Belediyeler Birliğine ait muahedenin altında AB’nin de imzası bulunduğunu ve bu muahedenin uygulanmasını beklediklerini söyleyen Vucic, Sırp nüfusun ağır olduğu belediyeler birliğinin Brüksel Mutabakatı’nda öngörüldüğünü söz etti.

KOSOVA BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Vucic, 27 Şubat’ta Brüksel’de Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşerek AB’nin Kosova ile Sırbistan ortasındaki bağlantıların olağanlaştırılması emeliyle teklif ettiği muahedeyi prensipte kabul ettiklerini açıklamıştı. Kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen muahede, Vucic’in açıklamalarına karşın Sırbistan’ın Kosova’yı fiilen tanıması manasına gelen uygulamalar içeriyor. Mutabakat dahilinde Sırbistan’ın Kosova’ya ilişkin devlet sembollerini ve Kosova pasaportunu tanıması da öngörülüyor.

KUZEY MAKEDONYA’DA BİR ORTAYA GELECEK

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 27 Şubat’taki tepede belgeyi imzalamak istediklerini ancak Sırp tarafının imza atmayı reddettiğini söylemişti. Vucic ve Kurti’nin mutabakatın uygulanma sürecini görüşmek üzere 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde bir ortaya gelmeleri planlanıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.