Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmen ataması yapılacak, öncelikli olarak afet bölgesinde görevlendirilecekler
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmen ataması yapılacak, öncelikli olarak afet bölgesinde görevlendirilecekler

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmen ataması yapılacak, öncelikli olarak afet bölgesinde görevlendirilecekler

ABONE OL
20/03/2023 17:12
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmen ataması yapılacak, öncelikli olarak afet bölgesinde görevlendirilecekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile atama bekleyen öğretmenlere bir müjde verdi.

“ÖNCELİKLİ OLARAK AFET BÖLGELERİNDE GÖREVLENDİRECEĞİZ”

“Sevgili vatandaşlarım, eğitim topluluğumuzun pahalı üyeleri, buradan sizlerle bir muştuyu paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan, iletisinde şu tabirleri kullandı: “Eğitim sistemimizin kalitesini artırmak, eğitim takımımızı daha da güçlendirmek için 45 bin yeni öğretmen ataması yapacağız. Atanacak öğretmenlerimizi öncelikli olarak zelzelenin yaralarını sarmak için afet bölgelerinde görevlendireceğiz. Tüm öğretmenlerimize, ailelerine, öğrencilerimize ve eğitim topluluğumuza iyi olsun.”

“DEPREMİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLARI BULACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paylaşım öncesinde AB Kurulu ile AB Kurulu Devir Lideri İsveç’in, Türkiye ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenen bölgelere takviye için düzenlediği Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’na Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı ilişkiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve öbür milletlerarası örgütlerin üyelerine ve kurumlara, zelzelede Türkiye’nin yanında oldukları için teşekkür etti.

Depremin yol açtığı yıkım maliyetinin yaklaşık 104 milyar dolar olduğunu tabir eden Erdoğan, “Depremde yıkılan tüm kentlerimizi altyapısı, üstyapısı, işyerleri, tarihi ve kültürel bedelleriyle tekrar inşa ve ihya edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bilim insanları dünya üzerinde karada meydana gelen en şiddetli felaket olduğunu söylüyor. Sarsıntıdan etkilenen vilayetlerimizden kimileri son günlerde çok yağış ve sel afetiyle uğraş ediyor. Depremzedelerimizin gereksinimlerinin giderilmesi için gereken tüm uğraşı gösteriyoruz. Belediyelerimiz, sivil toplum kurumları ve gönüllüler canla başla çaba ediyor. Zelzele bölgesindeki 11 vilayette yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı, yani kullanılamaz hale gelmiş bina sayısı 298 bine, bağımsız kısım sayısı 876 bine varıyor. Bu güç günlerde tüm dostlarımızın; kurumlarıyla, üye ve aday ülkeleriyle AB, BM ve öteki milletlerarası örgütlerin sergilediği dayanışmayı asla unutmayacağız.

“İLK YIL TOPLAM 650 BİN KONUTU TESLİM ETMEYİ PLANLIYORUZ”

İlk hesaplarımıza nazaran sarsıntının yıkım maliyetinin 104 milyar doları bulacağı kestirim ediliyor. 130’a yakın ülkeden gönderilen yardımlar bölgeye ulaştı. Her birinize şahsım, ülkem ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Bu sıkıntı günlerimizde sergilenen dayanışmayı asla unutmayacağız. Bu konferans sağlam temelli ilgilerimizin bir öteki göstergesidir. Temel çabamız artık başlayacak. Amacımız 1 yıl içinde zelzele bölgesindeki konut muhtaçlığını karşılayacak yapıları inşa etmektir. Birinci yıl 319 bin, toplam 650 bin konutu teslim etmeyi planlıyoruz. Eş vakitli olarak çadır kent, konteyner kent ve prefabrik kurulumuna devam ediyoruz. İki ayda 108 bin konteyner kurarak, yarım milyon insanı yerleştireceğiz. Üçüncü ülkelerin, Suriye’deki depremzedelere yönelik insani yardım gereci intikallerinde gereken kolaylığı gösteriyoruz. Bu tavrı sürdüreceğiz.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.