Son Dakika! Tarım Bakanlığı’ndan şap hastalığına karşı önlem! Hastalık görülen 8 işletme karantinaya alındı
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Son Dakika! Tarım Bakanlığı’ndan şap hastalığına karşı önlem! Hastalık görülen 8 işletme karantinaya alındı

Son Dakika! Tarım Bakanlığı’ndan şap hastalığına karşı önlem! Hastalık görülen 8 işletme karantinaya alındı

ABONE OL
09/03/2023 16:24
Son Dakika! Tarım Bakanlığı’ndan şap hastalığına karşı önlem! Hastalık görülen 8 işletme karantinaya alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan birinci hadisenin tespit edildiğini duyurdu. Metinde, şap hastalığı görülen 8 işletmede karantina dahil tüm önlemlerin alındığı belirtildi.

NUMUNELER GÖNDERİLDİ

Bakanlığın mevzuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verildi: “Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Çaba Kurulu (EuFMD) uyumunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

“ŞAP HASTALIĞINI TAŞIYAN BİRİNCİ OLAY TESPİT EDİLDİ”

Enstitümüzce, bir numunenin, daha evvel ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara acilen başlanmış, Vilayet Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar hususla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal irtibata geçilerek, hudut nezaret ve yol denetim faaliyetlerinin artırılmasına ait gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Alanda titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan birinci olay tespit edilmiştir.

8 İŞLETMEDE KARANTİNA DAHİL TÜM ÖNLEMLER ALINDI

Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sıhhati Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur. Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi prestijiyle kullanıma hazır hale getirilmiştir.

“HAYVAN HAREKETLERİ, AŞILAMA KAMPANYASI MÜHLETİNCE DURDURULDU”

Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Denetim Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm önlemler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat maksatlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına hassas tüm hayvan hareketleri (il içi ve vilayet dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası müddetince ülke genelinde durdurulmuştur.

SAT-2 serotipi şap hastalığına ait tüm gelişmeler birinci andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Ülkemizde birinci kez görülen bu serotipe karşı acilen aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları hızla yürütmektedir.”

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.