Taliban, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Taliban, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı

Taliban, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı

ABONE OL
20/03/2023 10:36
Taliban, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taliban’ın başkanı, hükümet yetkililerinin aile üyelerini kurumlara atamasını yasakladı. Hibatullah Akhundzada, bu biçimde konumlara getirilmiş olan oğul ya da aile üyesi bireylerin yerine diğer atamalar yapılması talimatını verdi. Akhundzada, aile üyelerinin gelecekte benzeri durumlara getirilmesinin de önünü kapadı.

TECRÜBESİZ BİREYLER ÜST SEVİYE MAKAMLARA GETİRİLDİ

Taliban, idaresi ele geçirdiği 2021’de, ülkedeki üst seviye birtakım kurumlardaki bireylerin işlerine son verdi. Birçok bu halde yönetici de yaşanan kaosta ülkeden kaçtı. Devam eden süreçte, deneyimsiz şahısların aile ilgileri üzerinden üst seviye makamlara getirildiğine yönelik suçlamalar lisana getiriliyordu.

YÖNETİM DURUMLARINA OĞULLAR ATANDI

Peşaver’de bulunan Afgan İslami Haber Ajansı’na nazaran, Taliban başkanının kararnamesi, birtakım idare konumlarına, oğulların atandığı suçlamaları sonrası açıklandı.

1 TRİLYON DOLARLIK REZERVE KARŞIN KRİZ YAŞANIYOR

Afganistan, idarenin değişmesi sonrası giderek derinleşen bir ekonomik ve insani krizle uğraş ediyor. Taliban idaresine yönelik yaptırımlar nedeniyle, ülkede sıhhat sistemi zahmetle ayakta duruyor. Meğer Afganistan’ın yaklaşık 1 trilyon dolar kıymetinde bir doğal maden ve gaz rezervi olduğu kestirim ediliyor. Doğal gaz, bakır ve az madenlerden oluşan bu rezervler, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle ülke iktisadına kazandırılamıyor.

ULUSLARARASI ALANDA DIŞLANMIŞ DURUMDALAR

Yönetiminin bayanları meskene hapseden sınırlayıcı siyasetleri nedeniyle Taliban memleketler arası alanda dışlanmış durumda. Ülkenin büyük kısmında genç kızların ve bayanların ortaokul ile üniversitelere katılmaları yasak.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.