Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden 7 yıllık tedavi sonucunda yürüyerek çıktı
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden 7 yıllık tedavi sonucunda yürüyerek çıktı

Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden 7 yıllık tedavi sonucunda yürüyerek çıktı

ABONE OL
11/03/2023 12:12
Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden 7 yıllık tedavi sonucunda yürüyerek çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon‘da, beyin kanaması sonucu konuşma ve yürüme yetilerini kaybeden 47 yaşındaki Yasin Şahin 7 yıllık tedavi sürecinin akabinde tekrar yürümeye başladı.

Şehir merkezindeki bir dershanenin sahibi de olan fizik öğretmeni Şahin, 7 yıl evvel beyin kanamasına bağlı felç geçirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde tedaviye alınan Şahin’in, kanamanın yol açtığı hasar nedeniyle konuşma ve yürüme yetilerini kaybettiği tespit edildi.

Hastanedeki 79 günlük tedavinin akabinde genel sıhhat durumu stabil hale gelen Şahin fizik tedavi ve rehabilitasyona yönlendirildi.

Yakınları tarafından evvel Kocaeli’ndeki özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürülen ve 6 ay tedavi gören Şahin, konuşma ve ergoterapi seansları ile yürüme idmanlarına yaklaşık 6 yıldır Trabzon’daki Maçka Ömer Burhanoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde devam ediyor.

Tekerlekli sandalyede geldiği hastaneden yürüyerek çıkmanın memnunluğunu yaşayan Şahin artık sorulara kısa karşılıklar verebiliyor.

“Günlük ömür aktivitelerini tek başına gerçekleştirebiliyor”

Uzman Fizyoterapist Osman Topçu, AA muhabirine, Yasin Şahin’in hastaneye birinci başvurduğunda tek başına yalnızca ayakta durabildiğini, yürüyemediğini söyledi.

Şahin’in üst vücudunun sağ kısmını kullanamadığını ve konuşamadığını da belirten Topçu, “Hastamıza, konuşma terapisi, ergoterapi ve birebir vakitte hastanemiz bünyesindeki teknolojik aygıtların da yardımıyla rehabilitasyon programı verdik. Tedavinin üçüncü ve dördüncü yıllarında nezaret eşliğinde yürümeye başladı.” dedi.

Hastanenin fizik tedavi koordinatörü de olan Topçu, gelinen süreçte hastanın dayanak almadan yürüyebildiğine dikkati çekerek “Hastamız günlük hayat aktivitelerini tek başına gerçekleştirebiliyor. Ayağa kalkmasında, mesken içi aktivitelerinde hiçbir sorun kalmadı. Daha sağlıklı ve uzun müddet yürüyebilmesi için de çalışıyoruz.” diye konuştu.

Topçu, Şahin’in tek yahut iki sözle konuşabildiğini, bu durumun da günlük ömrünü çok daha düzgün bir pozisyona getirdiğini söz etti.

Hastanın sağ kolunda kaba hareketlerin yavaş yavaş başladığının altını çizen Topçu, “Felçli hastalarda birinci 6 ay ve 2 yıl çok kıymetlidir. Hastamıza o mühlet zarfında çok ağır halde yatarak tedavi verdik lakin kronik evreye geçtiği vakit bu kadar ağır tedavi vermiyoruz. Bu kapsamda hastamız yaklaşık 4 yıl ayaktan tedavi aldı. Haftanın 3 günü nizamlı aralıklarla seans veriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yasin Şahin’in kardeşi Sezai Şahin, ağabeyinin beyin kanamasının akabinde 19 gün uyutulduğunu söyledi.

Zorlu tedavi sürecini anlatan Şahin, “Tekerlekli sandalyeyle geldik, yürüyerek çıkıyoruz. Osman Topçu, bize ‘Sabredin.’ dedi. Yasin Beyefendi şu anda yürümeye de devam ediyor, kendi işini de kendisi görebiliyor.” dedi. Şahin, tabiplere ve tüm hastane işçisine teşekkür etti.

Kaynak: AA / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.