Teklif Meclis’te kabul edildi! 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • Teklif Meclis’te kabul edildi! 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak

Teklif Meclis’te kabul edildi! 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak

ABONE OL
16/03/2023 00:48
Teklif Meclis’te kabul edildi! 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal afetler nedeniyle genel hayata tesirli afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması gayesiyle Afet Yine İmar Fonu kurulacak.

BAKANLAR İDARE HEYETİNDE OLACAK

Fonun İdare Şurası, Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Strateji ve Bütçe Liderinden oluşacak. İdare Konseyi, fondan kaynak transferi yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak fiyatını ve harcama programlarını belirleyecek. Fonun yapısı ve işleyişine ait yordam ve temeller fon tarafından çıkarılacak yönetmelik ile belirlenecek.

FONUN KAYNAKLARI

Fonun kaynakları; yurt içi ve yurt dışı kaynaklı nakdi bağış, yardım, hibe ve krediler; bütçeye bu gayeyle konulacak ödenek; Fon tarafından kurum ve kuruluşların mevzuatındaki her türlü kısıtlamalardan muaf tutularak yurt içi ve yurt dışı sermaye ve para piyasalardan sağlanan finansman ve kaynaklardan oluşacak.

FONDAN KURUM VE KURULUŞLARA KAYNAK AKTARILACAK

Kanunun hedefine uygun olarak İdare Şurası tarafından karar verilen projeler için harcama programı kapsamında ve gerçekleşmelere bağlı olarak ödenmek üzere Fondan, İdare Heyeti onayı ile ilgili kurum ve kuruluşlara kaynak aktarılacak. Bu biçimde aktarılan fiyatlar bir yandan genel bütçe kapsamındaki yönetimler için genel bütçeye, öbür yönetimler için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bütçesine gelir kaydedilecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aktüel

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.