Uzmanından merdiven altı ‘sülük’ ve ‘hacamat’ uyarısı

Uzmanından merdiven altı ‘sülük’ ve ‘hacamat’ uyarısı

ABONE OL
11/03/2023 10:48
Uzmanından merdiven altı ‘sülük’ ve ‘hacamat’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanından merdiven altı ‘sülük’ ve ‘hacamat’ uyarısı

-‘Sülük’ ve ‘hacamat’ tedavileri ehil ellerde

SAMSUN – Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “sülük” ve “hacamat” tedavileri, “merdiven altı” olarak tabir edilen sıhhatsiz ortamlardan alınarak uzman tabipler eşliğinde vatandaşlara uygulanıyor.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Merkezi’nde “sülük” ve “hacamat” tedavileri 2014’te çıkan Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği dahilinde uzman doktorlar nezaretinde yapılıyor. GETAT Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Onur Öztürk, sülük ve hacamat tedavilerini uygulamak için kişinin birçok yeterliliğe sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

“10 bin sülük içerisinden yalnızca 15 tanesi tıbbi sülük”

Sülük tedavisi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Onur Öztürk, “Hirudoterapi denilen ve sülük tedavisi olarak bilinen aslında memleketler arası bir tedavi sistemidir. Bir tıbbi literatürde, eski İngiliz kültüründe sülük eczane manasına da gelmektedir. Sülük eczanede bulunan bütün ilaçları tek bir yapı içerisinde bulunduran sistemdir. Sülük tedavisi bütün sülüklerle yapılamaz. Dünyada 10 bin çeşit sülük vardır ancak bunlardan yalnızca 15 tanesi tıbbi sülüktür. Bu tıbbi sülüklerden 2 tanesi Türkiye’de bulunmaktadır. Bunlar ‘hirudo medicinalis’ ve ‘hirudo verbana’ olarak bilinmektedir. Sülük tedavisi 2014’te çıkan Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği’ne nazaran birtakım durumlarda uygulanabiliyor. Bütün hastalıklarda uygulanacak diye bir durum yoktur. Bunlar kronikleşmiş eklem, kas, tendon hastalıkları olabilir. Varis hastalıkları olabilir. Sonradan doku parmak nakli yapılmış hastalarımızda, o bölgenin tekrar kanlanması hedefiyle sülük tedavisi yapılabilir. Sülük tedavisinin yapılmaması gereken durumlar da olabilir. Mesela kan sulandırıcı ilaç kullanan insanlarda sülük tedavisi yapılmaz. Sülüğe karşı bir alerjisi varsa sülük tedavisi uygun değildir. Hastada anemi dediğimiz önemli bir kansızlık durumu varsa yeniden sülük tedavisi uygun değildir. Tıbbi ve steril sülüklerin bakanlık onaylı bir çiftlikten edinilmesi gerekiyor. Bizim merkezimizde bunların hepsi sağlanmış durumdadır. Sülük tedavisini yapabilmek için tabip yahut tabip nezareti altında çalışan bir sıhhat çalışanı olmanız gerekmektedir. Biz asistan tabiplerimiz ve baş hemşirelerimiz ile bir arada grup halinde çalışmaktayız. Olağan, doktor yahut doktor nezareti altında çalışan bir sıhhat işçisi olmanız da yetmiyor. Sertifikanızın da olması gerekiyor. Bu da yetmiyor. Bir geleneksek ve tamamlayıcı tıp ünitesinde yahut merkezinde çalışmanız gerekiyor. Merdiven altı uygulamalardan kaçınılması gerekiyor. Bizlere dışarıdan mikrop kapmış, kanama yaşamış üzere birçok sorunlu hastalar geliyor. Biz açıkçası o hastalarla da burada ilgileniyoruz” dedi.

Vücutta sülük konulmayacak yerler

Özellikle kanserli hastalara sülük tedavisinin yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Dr. Öztürk, “Sülük tedavisi bedende birçok noktaya yapılabilir. Hastalık ihtiyaçları doğrultusunda birçok noktaya uygulanabilir. Olağan ki Doğu ideolojisine nazaran akupunkturla bağlantılı kimi noktalar vardır. O noktalara sülük tedavisi yapılması daha manalı ve pahalı olabilir. Bunları bizim üzere kapsamlı bir merkezdeki tabiplerin ortak kararıyla uygulamak gerekmektedir. Sülükler birçok bölgeye yapılmaz. Bilhassa varis tedavisinin yapıldığı bölgeye sülük konmaz. Zira oradaki damarın iltihaplanmasına sebep olabilir. Sülüğün kendi midesinde ve bağırsağında bulunan bir mikrop bizim bedenimizde bulunmadığı için bizde enfeksiyon oluşturur. Münasebetiyle direkt varisin üstüne koyulmaması gerekiyor. Etkin enfeksiyon olan bölgelere de sülüğün konmaması gerekiyor. Kanser hastalarına, kanserle uğraş hala devam ediyorsa sülüğün yapılmaması gerekiyor. Zira metastaz dediğimiz o kanserinde yayılmasına sebebiyet verebilir. Bunlar toplumda yapılan yanılgılardan biridir” diye konuştu.

Hacamat uygulamaları

GETAT’ta yapılan hacamat uygulamasına değinen Öztürk, “Hacamat dediğimiz uygulama bir kupa tedavisidir. Literatürde ‘cupping therapy’ ismiyle bilinmektedir. Cupping therapy ikiye ayrılır. Islak ve kuru cupping denmektedir. Yani ‘dry ve wet cupping’ diye isimlendirilmektedir. ‘Wet cupping’ dediğimiz uygulama İslam kültüründe ‘hacamat’ olarak isimlendirilmiştir. Aslında İslam dini ile bağdaştırılmış gözükse de dünya genelinde ve çok eski vakitlerden beri uygulanan bir formüldür. Çin, Mısır üzere birçok kültürde dahi vardır. Dünyaca ünlü ikon isimler bile hacamat yaptırıyorlar. 2014 yılında çıkan ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ hacamatın kronikleşmiş ağrılarda, yorgunluk sendromunda, baş ağrılarında yahut bedenin sistemini kuvvetlendirmek gayesiyle neredeyse herkese yapılabilir. Yapılamayacak birtakım durumlar vardır. Kanama hastalıkları olan bireylerde yahut kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda, hacamata karşı sorun yaşamış hastalarda bu sistemin kullanılması uygun değildir. Hacamatın İslami kültürde birtakım özel günlerde yapılması daha uygun görülmüştür. Bizim merkezimizde hacamat ile ilgilenen doktorlarımız hastalarımızın bu bedel yargılarını gözetmektedirler. İslam dininde sünnet olan günlerde çoklukla tercih edilir. Lakin bu kaide değildir. Hastanın öncelikleri de göz önünde bulundurularak bu günler tercih edilebilir ancak olağanda rastgele bir günde de bu kupa uygulaması yapılabilir. Kuru kupa uygulamasında bedenden kan çıkmaz. Zira bir masaj uygulaması kelam bahsidir ve sirkülasyon sistemini kuvvetlendirilerek bölgedeki kan akımının hızlandırılmasını sağlar. Ağrıyı uzaklaştırır ve o bölgenin daha aktif kullanılmasını sağlar. Islak kupada ise birtakım küçük kesiler yapılır. Bu kesilerle bir arada biraz kan çıkartılır. Bu kesilerin kaç tane olacağı, ne kadar derine ineceği, nereye yapılacağı muhakkaktır. Bunlara hacamat tabibi karar verir ve bu doğrultuda süreçler uygulanır. Hacamatın yapılması tıpkı sülük uygulaması sertifikalı tabiplerce yahut tabiplere eşlik eden sıhhat işçisi tarafından ilgili GETAT ünitesinde yapılması gerekmektedir. Merdiven altı uygulamalardan kaçınılması kıymetle rica olunur. GETAT Merkezimizde 8-9 adet uygulama yapıyoruz. Bu uygulamalardan kimileri Karadeniz’de yalnızca bizde yapılmaktadır. Son devirde talepler ekstra artmış durumdadır. Bilhassa Covid-19 devrinden sonra ozon tedavisine talep çok fazla artmış durumdadır” sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.